Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1301
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1298

Følg bodybuilding.dk på

Bluffs Udvikling! med begynder billeder+mål

Udskriv emne


Opret en logbog og lad andre følge din træning

Tilbage til Logbog





Goddag til alle der nu må komme forbi. Og velkommen til min log. Jeg har efter rimelig meget tids pause, nu valgt at begynde på træningen igen. Startende fra idag! (går ned i centeret om lidt)

Lidt om mig:
21 år, bor i århus, har trænet kampsport, løb og styrkeløftning tidligere. Har i lang tid holdt pause efter en skade.
Skaden sidder i håndledet, og efter 2 år har jeg nu givet op, den vokser ikke helt sammen igen, men! efter besøg hos mr skanningen og røntgen har jeg fået at vide at sådan som mit håndled er, bliver det ved med at være. Skaden bliver ikke forværret af træning, så jeg må bide smerten i mig og komme igang!

Målet er i første omgang at få kroppen igang, der skal opbygges noget råstyrke og det skal se godt ud.
har valgt et fullbody der ser sådan her ud:
Squat: 5 x 5
Dødløft: 5 x 5
Bænk: 5 x 5
Bent over Rows: 3 x 8
Military Press: 3 x 8
Chin-ups: 3 x 8
Dips: 3 x 8
Lateral raise: 3 x 8
Biceps curl supersettet med Triceps Extentions: 3 x 8 (vælg den biceps curl og triceps extention øvelse du foretrækker).
Har ikke indlagt mave træning, er igang med at afprøve nogle mave teknikker som skal være med til at opbygge et pænt sixpack, og de bliver først offentligt gjort når jeg syntes jeg har noget at arbejde ud fra.

Der vil komme billeder, og der vil komme en "madplan" med oven i. Dog har jeg ikke interesse i at måle og veje alt hvad jeg spiser. planen bliver at kører det i et par dage for at få en ide om hvad man skal spise. Også ellers spise på fornemmelsen.
Der vil komme billeder af kroppen også. Skal bare lige finde en til at tage dem (da jeg er modstander af selvtagede arto billeder!)
Og der vil selvfølgelig komme mål af kroppen lige så

Planen er at køre det her program i 2 måneder, også derfra reviderer hvad næste skridt skal blive
(ændring til 2 split, flere eller færre øvelser Osv)

Skal også siges at det er mere end 2 år siden jeg har trænet seriøst i et center, så venligt vis respekt når jeg noterer 40kg i bænkpress.
Sidst rettet af blufferen 12. aug 2009, 21:15, rettet i alt 1 gang.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 16
Tilmeldt: 10. mar 2009, 15:45
Geografisk sted: Århus
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Velkommen til!

Det er da noget møg med dit håndled. Du siger at du har smerter når du træner me nat du har lægens anvisning på at det ikke gør det værre. Tror du at nogle wrist wraps kunne afhjælpe noget af smerten?? Det hjælper i hvert fald for mig hvis mit håndled værker lidt!

http://www.bodyman.dk/shop/elite-wrist-wraps-7262p.html
En blind viking med influenza kan smadre omkring 850 vegetarer
Billede
Bodyman,Bodylab
Brugeravatar
 
Reputation point: 650
 
Indlæg: 25731
Tilmeldt: 12. maj 2007, 09:47
Geografisk sted: Hvidovre
 
Træner her: Workout & Fitness club
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (18)
Kostplan: Vis kostplan



Squat: 5 x 5 50kg
Dødløft: 5 x 5 50kg
Bænk: 5 x 5 50kg
Bent over Rows: 3 x 8 50kg (var hård)
Military Press: 3 x 8 (30 kg)
Chin-ups: 3 x 8 (kunne kun lave 5 i alt)
Dips: 3 x 8 (hård)
Lateral raise: 3 x 8 (6kg)
Biceps curl 3x8 kørte med 10 kg i hver hånd, har altid været min akilles hæl
Triceps Extentions: 3 x 8 en 20 kgs skive bag nakken,

Nå træningen gik faktisk godt, lige kommet hjem fra skanderborg festi. Arbejdede derovre så drak ikke, men tror at en læge vil indlægge mig for mangel på næringsstoffer hvis han tog en prøve på mig.
Og havde faktisk kvalme til sidst under træningen.
Men alt i alt var det dejligt at komme igang igen. Mange af de kilos jeg løftede kunne jeg snilt løfte mere af. Blandt andet squat pressede ikke mine muskler særlig meget men kunne mærke at mine led var ømme. Men tror under alle omstændigheder at jeg bliver pisse øm imorgen, når kroppen restituerer.

Der kommer billeder senere idag.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 16
Tilmeldt: 10. mar 2009, 15:45
Geografisk sted: Århus
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



hej dingo og tak for velkomsten. Jeg tror alt i alt at jeg har for 1500 kroners støttebind, handsker, støttebindshandsker osv til det led, men det gør stadigvæk ondt. Jeg skal uden tvivl bruge nogen når jeg skal begynde at løfte tungere, men lige nu tror jeg det vigtigste er at få ledet vænnet til at løfte generelt.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 16
Tilmeldt: 10. mar 2009, 15:45
Geografisk sted: Århus
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Puha det lyder som en slem omgang... :| sådan som du har det med hånden, tror jeg minder om det jeg har med foden. Jeg blev født med en handicappet fod og har gennemgået 4 operationer og har i dag også indlæg osv i min sko, men får tit ondt af længere tids belastning osv.. Så selvom det er irriterende, så vær glad for at du i det mindste kan gå normalt uden at det gør ondt eller du skal tænke konstant over hvilket fodtøj du køber :?
En blind viking med influenza kan smadre omkring 850 vegetarer
Billede
Bodyman,Bodylab
Brugeravatar
 
Reputation point: 650
 
Indlæg: 25731
Tilmeldt: 12. maj 2007, 09:47
Geografisk sted: Hvidovre
 
Træner her: Workout & Fitness club
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (18)
Kostplan: Vis kostplan



AV! dagen efter første træning gør altid ondt, men min gud hvor gør fullbody dog bare træls ondt! for alt gør ondt! har flere gange idag nægtet at tage skoene af af den simple årsag at det gør for ondt at bukke sig ned. Når jeg nu går i den her totale tilstand af ynk, skal jeg så stadigvæk tage op og træne imorgen eller skal jeg tage en dag fri? Altså hvad er bedst, bide smerten i sig, eller give kroppen tid til at komme sig?
Nå men har fået mig taget lidt sammen og fået taget nogle billeder+ nogle mål så de kommer her.

187 cm høj
93kg
bryst:109cm
talje: 90cm
hofte: 103cm
Lår: 63cm
arm: 35cm
læg 43cm

Og billeder: syntes umiddelbart at jeg har en god gro bund, blandt andet er jeg helt forbavset over min ryg som jeg egentligt syntes er flot når man tænker på at jeg praktisk talt aldrig træner den, ved ikke lige hvorfor mit bryst ser så skævt ud, syntes jeg ikke det plejer at gøre. Under alle omstændigheder syntes jeg at det faktisk er et godt sted jeg har at starte, Huden skal jo bare fyldes ud så kommer det til at blive fint.
Vedhæftede filer
back.png
front.png
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 16
Tilmeldt: 10. mar 2009, 15:45
Geografisk sted: Århus
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Nå idag havde hele kroppen det forfærdeligt!
Alt var stadigvæk ømt, så hvad gør man så?
Jo man finder et sted med thai massage som ligner det sted med mindst chance for happy ending (da det var musklerne der skulle vrides i)
Hun spurgte om det skulle være hårdt eller blødt?
Jeg svarede hårdt, hvorefter den her 50kg tunge asiat kom med nogle xena kampskrig og begyndte med at vride mig rundt i nogle ting jeg syntes jeg har set the undertaker gøre i de der wrestlings programmer.
Med det sagt, var det sku dejligt bagefter, og kunne mærke min krop slap for en masse spændinger, og ømheden i musklerne var faktisk også delvist væk.
Tog herefter så til træning. og dagens træning så sådan ud:

Squat: 5 x 5 50kg
Dødløft: 5 x 5 50kg
(skrå) Bænk: 5 x 5 50kg
Bent over Rows: 3 x 8 40kg
Military Press: 3 x 8 35/30/25
Også gik jeg fuldtkommen død!
Jeg kunne intet løfte, man kan nærmest sige at min krop havde givet op. Ved ikke om det var mangel på energi eller hvad. Under alle omstændigheder kunne jeg ikke lave chin-ups selv med 40kgs assist. også konkluderede jeg at jeg var flad for idag. Så det bliver i overmorgen næste træning finder sted. jeg håber så at musklerne er ordentligt restiureret til den tid så jeg faktisk kan træne.
Tror ikke jeg vil bevæge mig kilo mæssigt de næste 2 uger umiddelbart mangler min krop noget tilpasning.

Der vil også komme noget kost ind. en af dagene.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 16
Tilmeldt: 10. mar 2009, 15:45
Geografisk sted: Århus
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Logbog




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 108 gæster