Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1099
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1096

Følg bodybuilding.dk på

Min blog

Udskriv emne


Opret en logbog og lad andre følge din træning

Tilbage til Logbog





Hej jeg hedder Mathias og er 17(snart 18) år gammel. Dette er min første blog. Jeg laver den til dels så jeg selv kan følge lidt med og i kan det samme, og til dels så i kan komme med nogle inputs.

Jeg har trænet siden jeg var knapt 16 år. Dog uden at have/være seriøs på noget tidspunkt. Dette skyldes til dels at jeg spiller fodbold 4-5 gange om ugen + jeg går i gymnasiet, så tiden er ofte, ligesom energien, ret begrænset.

De sidste to måneder er det dog blevet til en seriøs omgang. Specielt inden for den sidste måned er blevet rigtigt rigtigt seriøs, hvor nyt og godt træningsprogram har fundet frem til mig, og hvor kosten og levemåden er ændret fuldstændigt.

Mit (nye , nuværende og langsigtede) træningsprogram er som følger:

Dag 1. Bryst – triceps
4 øvelser bryst ( en masse bænkpress) 3-4 øvelser triceps. Kommer an på overskud, efter dips, lying barbell triceps extensions (http://exrx.net/WeightExercises/Triceps ... riExt.html )og bent- over triceps extension ( http://exrx.net/WeightExercises/Triceps ... riExt.html ) alle 4 sæt med så mange gentagelser som muligt.

Dag 2. Ryg – biceps.
3 brede ryg øvelser og to til den mere centrale ryg. 4 sæt af hver også.
Biceps 4 håndvægtsøvelser 3 sæt i hver, så mange reps som muligt, og hvis der er overskud kører jeg en stille øvelse i kablet også.

Dag 3. Skulder – ben
Skulder kører jeg 8 øvelser altså 2 øvelser til hver muskel I skulderen. 3-4 sæt.
Ben 4 øvelser. Altid inkluderet 5-6 sæt squat.

Dag 3,4 og 5 er om igen, inden dag 6 er hviledag.



Efter jeg er begyndt på det nye program, er jeg faldet lidt i bænk. Det skyldes at jeg altid har været glad for bænk, og har trænet bænkpress mere end noget andet. Det er nok fordi min familie er ret glade for den øvelse hvor bl.a. min far tager 200kg+ og man derfor har lidt at leve op til. På min 16 års fødselsdag tog jeg f.eks. 80kg i maks. Og som 17-årig 90kg. Maks. I sidste måned ramte jeg et nyt maks på 98,5 kg, men efter det nye program er startet bænker jeg kun hver 3-4 dag, og er derfor nede på nogle og 90, men det skal nok komme igen.

Maksløft:
Bænkpress: 98,5 ( lige nu omkring 95 kg )
Squat. 80x5
Dødløft ( skal have lært teknikken før jeg går i gang med det.


Målsætninger:

I prioriteret rækkefølge

- At komme op på over 100kg i bænk
- Få større arme
- Komme op og veje 95-66 kg.
- Blive stærkere




Kropsmål:
- Kropsvægt 90kg
- Højde 191cm
- Arm på ”kold” dag med spænd. 36cm
- Bryst. Hvordan måler man det?
- Ben. Samme som bryst.


Kost og søvn

- Jeg er begyndt at drikke en shaker hver morgen
- Derudover drikker jeg en shaker med lidt kreatin i efter træning
- Et par stykker frugt om dagen
- Et par liter vand
- En masse kød, minimum 300g kylling om dagen med pasta + aftensmad og en dåse tun inden jeg går i seng.
- Plus det løse





Tak fordi i gad at læse min blog.
I er velkommen til at komme med råd til både blog, kost, træning, mål osv. Nogle spørgsmål? Så vil jeg forsøge at svare på det, og jeg vil så vidt muligt holde bloggen opdateret.
:) :) :) :) :) :) :)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 9
Tilmeldt: 30. maj 2013, 20:48
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 90.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Velkommen til, fin intro :)
Brugeravatar

 
Reputation point: 140
 
Indlæg: 3600
Tilmeldt: 22. jan 2011, 10:29
Geografisk sted: København
 
Træner her: OBBC
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 165.00
- Squat: 230.00
- Dødløft: 300.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Active skrev:Velkommen til, fin intro :)



Mange tak for det. Når du skriver en kommentar, så kan jeg se et billede af dig, og hvad du løfter i de tre store... Hvordan kan jeg gøre det samme? :)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 9
Tilmeldt: 30. maj 2013, 20:48
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 90.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Hey, fin intro. Syntes dog det virker en smule overdrevet med 8 skulderøvelser :-k
Brugeravatar
 
Reputation point: 30
 
Indlæg: 3176
Tilmeldt: 3. maj 2013, 11:36
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 3.20
- Squat: 4.70
- Dødløft: 9.80
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Almond skrev:Hey, fin intro. Syntes dog det virker en smule overdrevet med 8 skulderøvelser :-k



Tak for din responds.

Da min ven viste mig skulderprogrammet var jeg også i chok og øm 4-5 dage efter. Her de sidste par gange er mine skuldre dog blevet betydeligt stærkere og jeg er ikke øm dagen efter, og jeg synes jeg kan se en lille forskel i spejlet allerede. Ham der viste mig det, kører det selv og har gjort det i mange år. Han er stor og ved meget om træning, så jeg håber han har ret, angående det...

Men ja jeg synes også selv det lyder af meget, men når jeg udfører det virker det godt, fedt og overkommeligt. ;)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 9
Tilmeldt: 30. maj 2013, 20:48
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 90.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Nå idag fik den gamle vist mig lidt dødløft teknik.. Jeg fik en rimelig godkendt 80kg. Fint nok når man tænker på at det er første gang. dog er der et stykke vej op til hans 180kg..... men det er jo bare ekstra motivation :D :D
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 9
Tilmeldt: 30. maj 2013, 20:48
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 90.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



God træning idag. Fik bl.a. hevet en ny rekord med hjem i bænkpress på 100kg!

Bagefter de 100kg, fik jeg også taget 90kg 3 gange og 70kg 12 gange, så en rigtig fornuftig bryst dag idag :D
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 9
Tilmeldt: 30. maj 2013, 20:48
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 90.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Logbog




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 118 gæster