Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1073
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1070

Følg bodybuilding.dk på

Mit program under cut

Udskriv emne


Har du ikke den store praktiske eller teoretiske erfaring, så kom indenfor. Her findes ingen 'dumme spørgsmål'

Tilbage til Begynder forum





Hej BB.dk, jeg er ny her

Jeg har trænet i 2 måneder nu, har trænet i små perioder siden jeg var 14, jeg er 20 nu, men aldrig noget seriøst og det kan ikke rigtig ses, men nu er jeg begyndt at tage det seriøst. Jeg har læst lidt rundt på forummet og læst de fleste artikler der er her på siden og har lavet et program jeg vil starte på. Jeg har indtil nu trænet et fullbody program 3 gange om ugen, men synes det er for uoverskueligt med alle de øvelser på samme dag, så jeg har lavet et 2 split i stedet for, som jeg ville køre 2½ gange om ugen og det er det jeg gerne vil høre om ser fornuftigt ud, det ser sådan her ud:

A: DB bænkpres
Incline DB bænkpres
DB skulderpres
Lateral raise
Pushdown

B: Squat
Dødløft
Lever row
BB curls
DB push crunch

Mandag A
Tirsdag hvile
Onsdag B
Torsdag hvile
Fredag A
Lørdag B
Søndag A
Mandag B
Tirsdag hvile
Onsdag A
Torsdag hvile
Fredag B
Lørdag A
Søndag B
forfra...

Jeg har været meget for glad for det at jég kunne træne hele kroppen igennem 3 gange om ugen, så derfor jeg vil køre programmet sådan 2½ gange igennem. Grunden til det er tirsdag og torsdag jeg har hviledag er at de dage går jeg på kursus, og alle andre dage har jeg fri.

Mht resten af programmet, altså sæt * rep og hvor mange kg har jeg tænkt mig at starte med et par måneder hvor jeg kører 4-7 sæt * 5-12 rep hvor jeg øger vægten når jeg kan og på den måde løbe ind i min egentlige styrke, og derefter lave en step cyklus hvor mit mål er at øge mine løft med 10% over 10 uger (lyder det realistisk?). Der vil jeg bruge 5 sæt * 5 rep i de store øvelser og 4 sæt * 10 rep i de små.

Lige et direkte spørgsmål, jeg er lige startet på cut/slankekur. Jeg skal bare fortsætte med at træne som jeg plejer, ikke?

Jeg vil blive meget glad hvis nogen vil kommentere, det er sat sammen med min bedste evne ud fra hva jeg har læst mig til. [-o<

PS. Jeg beklager jeg ikke er så god til at formulere mig, håber ikke det gør noget.

Peach
Sidst rettet af Peach 1. sep 2011, 16:52, rettet i alt 1 gang.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 12
Tilmeldt: 31. aug 2011, 18:30
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Med et split-program er det ikke så nødvendigt med alle de hviledage. Du træner jo forskellige muskler hver gang :-) Jeg træner selv et split-program, hvor jeg slutter af med en omgang HÅRD cardio. Nyere studier viser nemlig, at cirka 20 - 30 minutters cardio efter styrketræning øger din fedtforbrænding BETRAGTELIGT. Så ikke nok med at du booster dit stofskifte med vægtløftningen over en længere periode på op til 48 timer, så har du inkluderet cardio-træningen, som vil smelte fedtet af dig. Og du har jo de gode basale øvelser med i dit program; squat, dødløft etc., som er super gode i stedet for isolationsøvelser.

Så keep up the good work og løft TUNGT hver gang. Hvert enkelt sæt skal være så hårdt, at du nærmest brækker dig. My filosophy :-)
Brugeravatar
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 1448
Tilmeldt: 1. sep 2011, 12:56
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 112.50
- Squat: 110.00
- Dødløft: 140.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Mange tak for dit svar MortenFF, mht cardio havde jeg tænkt mig at arbejde mig op til en 5 km løbetur hver eftermiddag, har fundet mig en rute og ejer løbetøj, har før været oppe på 5 km uden pause i et godt tempo, det håber jeg på at opnå igen.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 12
Tilmeldt: 31. aug 2011, 18:30
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Det er også en super idé. Nu henfører jeg lige (igen) til andre undersøgelser/studier, som påviser en markant øget forbrænding blandt en udvalgt gruppe mennesker, som dyrkede cardio lige efter træningen, hvorimod den anden gruppe mennesker, der løb/cyklede med høj intensitet 8 timer efter endt styrketræning, ikke opnåede nær så gode resultater som den første gruppe.
Derfor cykler jeg lige efter træning (kan ikke løbe, da det giver mig lændesmerter). Men løb er KLART den bedste kredsløbstræning. BURN THAT FAT!
Brugeravatar
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 1448
Tilmeldt: 1. sep 2011, 12:56
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 112.50
- Squat: 110.00
- Dødløft: 140.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Har du nogle links til det?
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 12
Tilmeldt: 31. aug 2011, 18:30
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Begynder forum




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 10 gæster