Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1119
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1116

Følg bodybuilding.dk på

Nedprioritere muskelgruppe?

Udskriv emne


Har du ikke den store praktiske eller teoretiske erfaring, så kom indenfor. Her findes ingen 'dumme spørgsmål'

Tilbage til Begynder forum





For det første var det svært at beskrive dette i emnefeltet. Men, hvis man nedprioriterer en muskelgruppe, fx. brystet i en periode, og træner mere ben, ryg, arme osv - betyder dette så at de muskelgrupper der bliver trænet mere får et større vækstpotentiale? Eller sænker man blot ens bryst udvikling i den periode hvor man nedprioriterer denne?
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 72
Tilmeldt: 20. jul 2013, 15:06
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Det kommer vel an på så meget, men i særdeles grunden til at nedprioritere brystet (for at køre videre på dit eksempel). Nedprioriterer du brystmuskulaturen/pres fordi du har kørt hårdt på med pres gennem længere tid og/eller har ramt lidt overreaching. Nedprioriterer du brystet, så du kan øge volumen på andre muskelgrupper, eller nedprioriterer du brystet 'bare fordi'?
Eat clen, tren hard
Brugeravatar
 
Reputation point: 135
 
Indlæg: 8205
Tilmeldt: 13. nov 2007, 19:53
Geografisk sted: Århus C
 
Træner her: Ultimate Gym
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 160.00
- Dødløft: 180.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



flamingopikken skrev:Det kommer vel an på så meget, men i særdeles grunden til at nedprioritere brystet (for at køre videre på dit eksempel). Nedprioriterer du brystmuskulaturen/pres fordi du har kørt hårdt på med pres gennem længere tid og/eller har ramt lidt overreaching. Nedprioriterer du brystet, så du kan øge volumen på andre muskelgrupper, eller nedprioriterer du brystet 'bare fordi'?


Jeg tænkte sådan mere på om kroppen havde et bestemt vækstpotentiale som fordeles ud over de muskelgrupper der trænes. Så hvis man eksempelvis trænede bryst en enkelt gang om ugen, men alle andre muskelgruppe 2 gange om ugen, på den måde ville give resten af kroppen mulighed for at gaine ekstra muskelmasse? Eller får man eksempelvis ikke mere masse på ryggen af at nedprioritere brystet? Man hører jo tit nogle der har haltende muslekgruppe, hvor de så øger volumen på disse.. Det er lidt svært at forklare hvad jeg mener. Men prøver :)
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 72
Tilmeldt: 20. jul 2013, 15:06
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Ja, og nej. Kroppen har en finitiv evne til at øge muskelmassen i hele kroppen, men også en finitiv evne til at øge den i den enkelte muskel(gruppe).

Der er derfor ikke nogen garanti for at en øgning i volumen på en enkelt muskelgruppe vil øge ens masse, ej heller at nedpriotering af en muskelgruppe vil give mere vækst i de øvrige. Der er dog en god chance for det. Her må man simpelthen prøve sig frem, da dette er individuelt.
Vejen mod 400 point.
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1757
Tilmeldt: 12. jun 2006, 17:02
Geografisk sted: Nakskov
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 150.00
- Squat: 200.00
- Dødløft: 240.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Begynder forum




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 4 gæster