Et powerbuilding program er egentlig ikke så unikt som du går og tror. De fleste powerbuidling programmer omfatter et hvis fokus på de tre store, samt assisterende basis øvelser. Så det handler om man gerne vil være stor, men også stærk - typisk sigtet efter de tre store løft, eller bare i det hele taget være stærk. Det mål differentierer sig ikke rigtig ikke fra de fleste andre programmer, som du ellers vil finde. Der er typisk mindre bullshit i powerbuilding prorgrammer, da det som regel holder sig til basics - men omvendt så kan der sagtens gå circlejerk i det, afhængig af hvem der har beskrevet det.
Et eksempel på hvad jeg vil kalde powerbuilding er Wendlers 5/3/1 upper/lower split. Enten simplest strength template eller boring but big hvis man har lyst til højere volumen på de enkelte øvelser. Her er frekvensen passende til man øge vægten fra hver cyklus.
I bund og grund handler det om at man sikrer sig en steady progression i de store løft, har passende volumen på de assisterende løft. Og så kan man slutte af med noget godt, gammeldags bodybuilding-sjov, med high reps, restpause eller whatever i guns, facepulls osv.
Jeg synes frekvensen er for lav på det program du selv henviser til. Så hellere lave noget upper/lower overlap eller lav dem til fullbody workouts, med deleementer fra hver.
