Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1207
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1204

Følg bodybuilding.dk på

Råd til træning!

Udskriv emne


Har du ikke den store praktiske eller teoretiske erfaring, så kom indenfor. Her findes ingen 'dumme spørgsmål'

Tilbage til Begynder forum





Hej alle på Bodybuildning.dk!

Som I kan se er jeg helt ny på dette forum. Jeg har i de sidste par uger læst en del tråde osv. herinde, og har nu besluttet mig for selv at blive aktiv, med nogle af de problemstillinger jeg har i min træning. Har pt. trænet i 6-8 måneder, forholdsvis seriøst og har set klare forbedringer og forandringer.

Jeg træner pt. omkring 5-6 gange om ugen, og jeg kører et split således:
Mandag - Bryst/Triceps
Tirsdag - Bagside/Biceps/Ben
Onsdag - Bryst/Triceps
Torsdag - Bagside/Biceps/Ben
Fredag - Bryst/Triceps
Lørdag - Bagside/Biceps
Søndag - Fri :D

Udover starter jeg stort set hver træning ud med opvarmning, i form af mave-øvelser, ryg-øvelser og lidt udstrækning.

Mit spørgsmål er hvor tit man optimalt skal ændrer sine øvelser, i fx. bryst og mave? Er det bedre at lave 3 forskellige chest-workouts, så man træner et forskelligt program hver gang man træner i ugens løb, for at stimulere musklerne så forskelligt som muligt, eller er det bare en skrøne?
Det samme gælder mave, hvor jeg er i tvivl om det ville være optimalt at køre samme rutine hver gang eller have 3-4 forskellige rutiner man skifter mellem?

Håber ikke det virker alt for uvidende, og jeg håber folk vil være åbne overfor mit begynder spørgsmål :wink:
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 6
Tilmeldt: 27. aug 2012, 12:29
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Ingen direkte skuldertræning?
Det er ikke nødvendigvis "bedre" at lave 3 forskellige træninger fra dag til dag, du kan også lige så godt holde fast i nogle øvelser i nogle uger og så udskifte dem.
Træner du mave hver dag for bare at varme din core op eller gør du det med formålet af opbygge muskelmusse på maven?
http://www.hvidovrestyrke.dk/ - Hvidovre Styrkeløft Forening
Brugeravatar
 
Reputation point: 20
 
Indlæg: 2591
Tilmeldt: 16. jun 2009, 16:35
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 135.00
- Squat: 215.00
- Dødløft: 240.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Som Jiyan siger, så burde du træne skuldre ligeså meget som alle andre muskler.
Rigtig mange nybegyndere får problemer med skulderne, og hvis du får en skulderskade så kan du risikere at ikke kunne træne i lang tid.

Som de fleste herinde er enige i, så er Back to basics programmet perfekt til nybegyndere, med fokus på basis-øvelser.
http://news.bodylab.dk/artikler/261-sto ... -to-basics

Det ville også hjælpe os en del med at hjælpe dig, hvis du udlister hvad for nogen øvelser du kører i dit split.
Men skulder-træning er et absolut must.
The Earth slowly rots into a malignant tumor
Breeding no life for the future of the world
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 2075
Tilmeldt: 11. apr 2011, 16:47
Geografisk sted: Forskelligt
 
Træner her: Roskilde Atlet Klub - RAK
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 110.00
- Dødløft: 150.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Jeg kører øvelser til skulderen, som en del af min bryst rutine. Er det dét rigtige sted at ligge skuldertræning, eller overbelaster man skulderne når man træner dem sammen med bryst?

Jeg er ikke helt sikker på forskellen på at varme min core op og få muskelmasse? Jeg kører normalt 4-5 øvelser, med 15-20 rep i hver når jeg kører mave, og øvelserne er varierede fra bold, til leg-raise, cable-kneeling crunch osv. Det er bare om jeg burde lave de samme 5 øvelser hver gang jeg træner mave, eller om jeg skal lave fx. der forskellige rutiner og så variere mellem dem.

Efter arbejde i aften vil jeg lave en liste over de øvelser jeg kører, så det er nemmere at vurdere!

Mange tak for jeres hjælp og hurtige svar! :D
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 6
Tilmeldt: 27. aug 2012, 12:29
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



[quote="Flødekage"]Jeg kører øvelser til skulderen, som en del af min bryst rutine. Er det dét rigtige sted at ligge skuldertræning, eller overbelaster man skulderne når man træner dem sammen med bryst? [quote="Flødekage"


Dafuq?

Du kan sagtens træne bryst øvelser først og derefter træne skuldrer?

Du kunne fx kører skuldrepres, lateral raises m.m. som en del af din "bryst rutine"
Ay yo dawg, I aint even mad.
Brugeravatar
 
Reputation point: 10
 
Indlæg: 316
Tilmeldt: 9. sep 2009, 14:23
Geografisk sted: Hornslet 8543
 
Træner her: Hornslet Motionscenter
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 140.00
- Dødløft: 170.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (1)
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Begynder forum




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 20 gæster