Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 943
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 940

Følg bodybuilding.dk på

Sener kontra Vækst/styrke

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Hey ..

Søger en artikel eller videnskabelige undersøgelser som fortæller noget om, hvorvidt det er risikabelt at starte for hårdt ud. Én ting er at man kan løfte det og får større muskler, men hvad man ikke kan se er at senerne som regel ikke følger med i samme tempo. Nogle links, artikler mm. om dette? Vil gerne vide hvilken trænings mængde man risikofrit kan belaste sine sener med og hvilket efterfølgende tempo man kan øge i.
Adrenaline is rushing throug my veins
Next stop is victory, it's rushing like a train!
 
Reputation point: 10
 
Indlæg: 753
Tilmeldt: 9. jun 2008, 22:08
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 70.00
- Squat: 100.00
- Dødløft: 100.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Det ses meget sjældent hos naturlige individer, at sener og led vil have problemer med at følge efter personens udvikling i styrkefremgang og masse. For personer som begynder at benytte betydelige mængder AAS før de har opbygget et stærkt fundament, er der dog en reel risiko for at udviklingen ikke kan følge med den eksplosive fremgang i styrke; konsekvensen kan ofte udmunde sig i tears. Altså overrivninger af muskler.

Vil gerne vide hvilken trænings mængde man risikofrit kan belaste sine sener med og hvilket efterfølgende tempo man kan øge i

For en trænet person handler det i større grad om workcapacity - altså hvor meget arbejde kroppen er konditioneret til. Her er der altså tale om at mærke kroppens signaler og hvordan man reagerer på fx ændringer i frekvens eller volumen. Hvis det er ift. en nybegynder har jeg aldrig hørt om et scenarie hvor en person kan "outlift" sine sener og led, og derved allerede fra starten burde træne med submaksimale vægte. Dette er naturligvis med antagelsen at teknikken er i orden.

Jeg har desværre ikke nogle konkrete henvisninger.
... But you, Adrian, you're just a man. The world's smartest man poses no more threat to me than does its smartest termite.
Brugeravatar
 
Reputation point: 822
 
Indlæg: 1371
Tilmeldt: 6. dec 2011, 02:04
Geografisk sted: San Quentin
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 36.00
- Squat: 24.00
- Dødløft: 36.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 2 gæster