Er næsten så grøn som man kan være, på dette område.
Jeg vejer lidt over 100 kg er rimelig bredt bygget, men ville godt tabe den berømte mave og få bygget en god fyldig muskel masse på kroppen.
pt går jeg til spinning 2 gange om ugen og vægttræner 3 gange om ugen. Vægttræningen foregår i maskiner som jeg har fået anvist i fitness dk. det tager mig ca 1 time at gå alle muskelgrupper igennem, dette har jeg hørt mange forskellige meninger om, men hende instruktøren sagde til mig at hvis jeg ville have mere masse altså "pumpet" så skulle jeg køre alle øvelser 3 sæt af 8 gentagelser i maskinerne. Er der noget af dette der er forkert eller hvad???
Og med hensyn til kosten nu hvor jeg vil tabe mig og ikke vil miste muskler eller masse, hvad skal jeg spise og evt indtage af protein drikke eller lign.? eller kan man godt nøjes med at følge de alm. kostråd spis groft og grønt?
Håber meget på i vil hjælpe mig, er helt vildt på herrens mark, er bare blevet helt bidt af denne træning selvom det kun er 3 måneder siden jeg er startet, giv også gerne råd om hvor meget søvn man skal have, og hvor tit man maksimalt skal træe uden at ødelægge noget eller få skader og lign. eller bare andre gode råd.
på forhånd tak






