Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1083
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1080

Følg bodybuilding.dk på

Stærkere core ved underskud af kcal

Udskriv emne


Har du ikke den store praktiske eller teoretiske erfaring, så kom indenfor. Her findes ingen 'dumme spørgsmål'

Tilbage til Begynder forum





Så vidt vi alle ved er basic rules vel at man, hvis man vil forøge muskelmasse, skal være i overskud af kalorier, og at man, hvis man vil tabe sig, skal være i underskud.

Mit spørgsmål er så nu: Er det bedre at være i overskud af kalorier hvis man vil have stærkere core og abs, eller er det stadig muligt at få en god og stærk kerne selvom man er i underskud af kcal?
Billede
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 589
Tilmeldt: 25. jan 2012, 16:46
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 999.00
- Squat: 999.00
- Dødløft: 999.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Der er bedre betingelser for det i overskud, men det er muligt når man ligger i underskud når vi taler styrke.
Pind - Since light travels faster than sound, some people may appear bright until you hear them speak.

Opnå dine resultater:
Facebook:Isaksen Fitness - Personlig Træning, Coaching & Kostvejledning
Hjemmeside: www.isaksen-fitness.dk
Brugeravatar
 
Reputation point: 502
 
Indlæg: 6135
Tilmeldt: 30. sep 2007, 23:04
Geografisk sted: Svendborg
 
Træner her: Performance Gym
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 140.00
- Squat: 255.00
- Dødløft: 230.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



MathiasLaustrup skrev:Så vidt vi alle ved er basic rules vel at man, hvis man vil forøge muskelmasse, skal være i overskud af kalorier, og at man, hvis man vil tabe sig, skal være i underskud.

Mit spørgsmål er så nu: Er det bedre at være i overskud af kalorier hvis man vil have stærkere core og abs, eller er det stadig muligt at få en god og stærk kerne selvom man er i underskud af kcal?


Hvis du skal forbedre styrke vil det altid være en fordel at være i kalorieoverskud, da du så vil kunne tillægge dig yderligere muskelmasse. Når du derimod er i underskud af kalorier skal du som udgangspunkt ikke gå ud fra at du bliver stærkere, men blot håbe på at holde den styrke som du har i øjeblikket, da der i processen ligeledes vil tabes noget muskelmasse sammen med fedtet. Dermed ikke sagt at det ikke kan lade sig gøre, men det er mit indtryk at neuromuskulær træning fungerer mest optimalt ved et kalorieindtag der er nok til ligevægtsindtag eller overskud, hvorfor at jeg tror en eventuel styrkefremgang for de fleste vil være minimal i denne periode.
In the gym
One thing counts
On the bar
Large amounts
Brugeravatar
 
Reputation point: 303
 
Indlæg: 2608
Tilmeldt: 13. sep 2010, 18:02
Geografisk sted: Genitalien
 
Træner her: Performance Gym
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 170.00
- Dødløft: 220.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Begynder forum




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 8 gæster