Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1311
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1308

Følg bodybuilding.dk på

trænings program for springgymnast

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Hej , Jeg er spring gymnast, men vil gerne udvikle noget muskel masse, men alligevel så det er brugbart og jeg stadig kan springe lige så godt.
lige nu træner jeg kun 2 gange om ugen. og syntes mine træninger bliver en anelse for lange. så vil fordele det lidt ud.. jeg vil gerne have i kommer med rettelser eller forbedringer (:

det program jeg har kørt med indtil nu:

Mandag:

Calfraises. lægpress [reps: 12, 10, 8, 5]

Box Squats [Reps: 5, 4, 3, 2, 1(pga det skal gavne min eksplotion i benene, så jeg kan hoppe højre)]

Dødløft [ 12, 10, 8]

Push ups. der køre jeg nogle forskellige push ups. både med underhånds og overhånds greb. og bred og smal fat.. køre bar alle dem jeg kan, et par gange.

Bænkpres: [12, 10, 8, 5]

Militarypress: [12, 10, 8, 5]

Dips : [15, 12, 10, 8]

triceps Dumbellextensions [15, 12, 10, 8]

Tirsdag: hvile

Onsdag: hvile

Torsdag: spring gymnastik, der det nemlig vigtigt jeg ikke er øm

fredag:
Ligesom første træning.

hvor jeg så bar køre: : barbellcurls og Seated dumbell hammercurls i stedet for de to triceps øvelser.

---------------------------------------------------------------------------------------

Men:

så tænker jeg lidt, da mine træning somregl bliver alt for lange, og jeg ikke har meget energi tilbage til at træne armene til sidst, at jeg træner dem dagen efter:

Mandag:

Calfraises. lægpress [reps: 12, 10, 8, 5]

Box Squats [Reps: 5, 4, 3, 2, 1(pga det skal gavne min eksplotion i benene, så jeg kan hoppe højre)]

Dødløft [ 12, 10, 8]

Bænkpres: [12, 10, 8, 5]

Trisdag:

Push ups

Militarypress

en anden skulder øvelse

dips

Dumbellextensions

barbellcurls

Seated dumbell hammercurls

Onsdag: Hvile

Torsdag: spring

Fredag: det samme som mandag

Lørdag: det samme som tirsdag, altså arme


det var min tanke gang, eller er det bedre at sige tirsdag: skulder, triceps Lørdag: skulder biceps?


kom med noget kritik
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 31
Tilmeldt: 29. jun 2006, 00:09
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 105.00
- Squat: 120.00
- Dødløft: 150.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Flyttet
Thomas Bay
Idrætsfysioterapeut og fysisk træner
Indehaver af Sport112.dk, FysioDanmark Holstebro og FysioDanmark Videbæk
Brugeravatar
Månedens skribent: Februar 2007 Månedens skribent: Marts 2007
 
Reputation point: 25
 
Indlæg: 32988
Tilmeldt: 4. jan 2007, 12:13
Geografisk sted: Holstebro
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 150.00
- Squat: 200.00
- Dødløft: 250.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Jeg er selv idrætsgymnast og no offence til alle bberne her på siden men det er nok ikke optimalt at træne med vægte i din sammenhæng.

Kan anbefale http://www.gymnasticbodies.com og specielt forummet derinde.

skal lige siges jeg selv nyder at kigge med fra sidelinjen på bb.dk og har haft stor glæde af artiklerne herinde også :)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 212
Tilmeldt: 24. jul 2008, 11:21
 
Træner her: Power Gym
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Razz skrev:Jeg er selv idrætsgymnast og no offence til alle bberne her på siden men det er nok ikke optimalt at træne med vægte i din sammenhæng.


han beder ikke om et træningsprogram der er supplerende til at hans gymnastik træning, men et der kan trænes ved siden af for at opnå hypertrofi. Er dog uenig i om gymnaster bør træne med vægte helt generelt, om end det skal foregå på helt andre præmisser end normalt bbing :)

hvorledes et gymnastik orienteret træningsprogram skal se ud har jeg ikke den store forstand på, men kan forestille mig du i høj grad skal implementere øvelser såsom; eksplosive squats, box squats, bulgarian split squats, pushpresses etc.

helt generelt skal du nok et regne med den store hypertrofiske effekt alene af et 2 split med kun 2 ugentlige træningsdage i alt, det er simpelthen for infrekvent
Brugeravatar
 
Reputation point: 245
 
Indlæg: 3836
Tilmeldt: 17. maj 2009, 22:09
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Han skriver det skal være brugbart og så han kan springe ligeså godt, og der er vægttræning ganske enkelt ikke lige så effektivt.

Eksplosive squats and tunge low rep squats kan godt hjælpe, men generelt handler det ikke om hvor højt man kan hoppe med bøjede ben som squat primært vil hjælpe til, derimod handler det om teknik til at sætte af så snart man rammer jorden osv. Men hvis hypertrofi alene er målet så er det jo bare at slå sig løs bb style.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 212
Tilmeldt: 24. jul 2008, 11:21
 
Træner her: Power Gym
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 52 gæster