Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 716
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 714

Følg bodybuilding.dk på

Vil gerne i form nu (!)

Udskriv emne


Har du ikke den store praktiske eller teoretiske erfaring, så kom indenfor. Her findes ingen 'dumme spørgsmål'

Tilbage til Begynder forum





Seb0099 skrev:Jeg tager alle jeres råd til mig og prøver at gøre så vildt muligt af dem.

Jeg har søgt lidt rundt på crossfit centre på Amager/Ørestad og jeg har vist fundet nogle gode muligheder, så jeg skal bare vælge et nu og komme igang.

Med morgenmaden, så har jeg i denne uge spist havregryn med skummemælk og drukket 1-2 glas vand. Jeg ved ikke om det har givet mere energi, men jeg har i hvert fald ikke taget en usund aftensnack eller kakakomælk osv. Så det har vist hjulpet på en måde.

Jeg løb i onsdag, jeg har ikke mulighed for at løbe i dag (fredag), men gør det helt klart i morgen engang. Nu skal jeg "bare" have slået aftensmaden fast.
hvad skal man spise til aftensmad, er det kylling? pasta?


Igen, vil lige lige blande mig :D

Mit personlige råd til dig, er at du skal lade være at følge en kostplan. Årsagen til dette, skyldes, at chancen for at du mister motivationen til at følge kostplanen er større, end hvis du bare "spiser normalt". Du bør dog ændre dine kostvaner, til at du spise gode råvarer og have en fornemmelse af hvor meget du skal indtage om aftenen.

Eksempelvis:
Vi antager at du bør indtage i området af 600-800 kcal til aftensmad. Hvor de kalorier kommer fra, er i og for sig underordnet. De fleste vil dog anbefale dig, at få et god portion protein ind. Det kan som du selv siger, komme fra kylling, fisk, æg osv.
Du må gerne spise ris, pasta & brød. Men vær opmærksom på portionerne af dette. Det er ikke anbefalelsesværdigt at indtage 200g paste til aftensmad, da du din krop ikke har behov for alle de kulhydrater før sengetid.

Og husk at spis varieret ;)
Billede
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 268
Tilmeldt: 8. apr 2009, 12:32
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Seb0099 skrev:Jeg har søgt lidt rundt på crossfit centre på Amager/Ørestad og jeg har vist fundet nogle gode muligheder, så jeg skal bare vælge et nu og komme igang.

Med morgenmaden, så har jeg i denne uge spist havregryn med skummemælk og drukket 1-2 glas vand. Jeg ved ikke om det har givet mere energi, men jeg har i hvert fald ikke taget en usund aftensnack eller kakakomælk osv. Så det har vist hjulpet på en måde.

Jeg løb i onsdag, jeg har ikke mulighed for at løbe i dag (fredag), men gør det helt klart i morgen engang. Nu skal jeg "bare" have slået aftensmaden fast.
hvad skal man spise til aftensmad, er det kylling? pasta?


du bliver ved med at snakke om de fucking havregryn. Hvis de passer ind, så fint. Læs nu bare bag på pakken hvad tingene indeholder og så spis det med lidt mindre energi og mindre forarbejdelse. Spis noget kød og nogle grøntsager. Du skrev at du har lært at fermentere grøntsager, så gør det i privaten og spis dem. fuck kostplan og fuck tvangsindlagt motion. Hvis du er glad for at løbe så find en skide løbeklub forhelvede. Nørd dit løb. Det kan være hyggeligt og sjovt at løbe. Hvis du har en god kammerat der spiller badminton, så prøv at spille badminton med ham. Det her er ikke raketvidenskab ffs. Hvis man vil have et udseende som de der to tv-bøgser du har linket til, så skal man bare dyrke sport og spise relativt sundt.
The World will look up and shout; "Save Us" and I'll whisper..."NO..."
Brugeravatar
 
Reputation point: 790
 
Indlæg: 2440
Tilmeldt: 13. dec 2012, 10:13
Geografisk sted: Migrant
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 155.00
- Squat: 222.50
- Dødløft: 255.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan


Foregående

Tilbage til Begynder forum




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 10 gæster