Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69647 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1338
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1336

Følg bodybuilding.dk på

Vurder min kostplan

Udskriv emne


Kosten og dens betydning for optimale resultater

Tilbage til Kost & kosttilskud





Hej

Jeg har udregnet mit ligevægtsindtag til 2500 kcal, og har derfor prøvet at sammensætte denne kostplan til at tage stille og roligt på i muskelmasse. Jeg er 17 år, 175 cm høj og vejer pt. 61, jeg styrketræner 4-6 dage om ugen. Jeg følger back to basics træningsprogrammet. Udover styrketræningen cykler jeg til og fra centret, ca. 10 km om dagen. Aftensmaden er sat efter hvad jeg ca. spiser. Jeg fylder altid min tallerken med det der serveres derhjemme 2 gange, så jeg regner med at mængden passer. Jeg regner med at der ryger lidt mere ind nogen steder så jeg ender ca. På 2700 kcal. Er der nogen der har kommentarer til min kostplan? Og skader det at have en dag en gang hver 14. dag ca. hvor man springer lidt udenfor kostplanen, og spiser noget usundt, og måske kommer op på 3000 kcal?
kostplan
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 36
Tilmeldt: 1. maj 2013, 20:04
 
Træner her: Fitness World
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Altså du spiser over halvdelen af dit indtag om aftenen, hvilket nok er lige i overkanten, spred det mere ud over dagen.
Du vil gerne bulke stille og roligt, men du skal nok spise mere end 184 kalorie over dit ligevægtsindtag, du skal nok op på 250-300 kalorier +. En måde at tjekke du ikke tager for meget på er ved at veje dig selv ugentligt om morgen. Du skal så ikke stige mere end 500g og nok lidt mindre, hvis det skal være stille og roligt bulk, Ud fra det kan du så ændre indtaget af mad.

Dine mellemmåltid kan godt være større, det minder lidt om et cutte måltid :)

Evt. se artikler/kost-kosttilskud/kost-kosttilskud/kostplan-for-forget-muskelmasse.html
Han er en del større end dig men du kan se, hvordan hans makro ernæringsstoffer er delt op og hvor store de forskellige måltider er.
"obsessed is a word used by the lazy to describe the dedicated."
"Bodybuilding is not 30% gym and 70% diet, it's 100% dedication to the gym and your diet!"
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 18
Tilmeldt: 24. sep 2013, 22:16
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Tilbage til Kost & kosttilskud




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 76 gæster



cron