
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag




PhilTheGift skrev:Måske burde du tilføje dødløft på ryg dag, men sqaut stresser også lænden, så på en måde er det godt nok![]()
Men ellers se det fornuftigt ud, synes du skal have nogle ryg dage hvor du køre Pull up og bent over rows
toto_G4M3R skrev:chin up skal nok flyttes over på ryg dagen, da det er en ryg øvelse.




Jok skrev:Hvordan er sæt x reps?

Funan skrev:Jeg havde tænkt noget lign:
Dag 1: Bryst/Ryg
Yates row / Bent over : 5x8
Pulldowns: 5x8
DB Chest supported: 3x10
DB Bench press: 5x8
DB Incline: 5x8
DB Flyers/cables: 3x10
Cable Bent-over Pullover: 3x10
Dag 2: Ben/mave
Squat / dødløft: 6x8
Stiff legged DL / Front squat: 6x8
Leg extensions / Lunges: 5x10
Leg Curls: 5x10
Calf raises: 5x10-12
Dag 3: Skulder/Triceps/Biceps
DB Shoulder press/ Arnold press: 5x8
Lateral raise: 3x8
Rear lateral raise: 3x8
Skull crusher: 5x8
Dips: Lidt svær for mig at køre pga skulder skade, så kører den pt. mellem to bænke, og kører nogle 20 kilo skiver på benene og køre til failure.
Cable pushdown: 4x8
DB Curl: 5x8
Hammer curls: 4x10


Jok skrev:Ville det ikke være bedre, på bendagen, at køre:
Squat
Stiff-legged DL / Konv. DL
..så du ikke kommer til at have dødløft som den første øvelse hver anden gang, men squat som den første øvelse hver gang (da den jo alligevel er en fast bestandel af programmet). Så kommer du ikke til at skulle squatte med en lænd som allerede er godt ristet efter DL
Jok skrev:Hvis du har svært ved at lave Dips pga. skulderen kunne det være en idé at bytte den ud med close-grip bænkpres. Syntes derudover at dips / CG bænk skal komme før skullcrushers
Jok skrev:Men generelt til programmet syntes jeg du mangler noget volumen. Sæt antallet af sæt op i de fleste øvelser, især i de store



Funan skrev:Var afsted igår, hvor jeg kørte skuldre(de listede øvelser). Herefter triceps/biceps og til sidst sluttede jeg af med rotator cuff øvelser.

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 8 gæster