Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69646 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1265
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1262

Følg bodybuilding.dk på

Aktivdødshjælp

Udskriv emne


Debat om løst & fast

Tilbage til Off topic





http://www.dr.dk/tv/se/tema/tema-hjaelp-jeg-vil-doe#!/

Debatten har været fremme nogle gange, senest med Diana Benneweis der i 2006 stod frem og fortalte om sin fars sygdoms forløb og hvordan hun hjalp ham til en hurtigere død. Hun blev tiltalt for drab, men tiltalen blev senere trukket tilbage.
Jeg vil ikke diskutere hendes konkrete sag, men mere det moralske aspekt i det, og om man burde indføre den samme lov (Death with dignity) som i Oregon:
http://en.wikipedia.org/wiki/Death_with ... nal_Center
http://www.growthhouse.org/dignity.html
http://public.health.oregon.gov/Provide ... index.aspx
http://www.deathwithdignity.org/


Min personlige tilgang:
I '94 døde min mormor af kræft i maven, det præcise forløb op til og efter havde jeg ikke del i da jeg kun var 10.

I '97 døde min far af kæft i brystet, jeg var 13 og blev involveret i det omfang man (mine forældre) mente var aktuelt/nødvendigt, jeg har sidenhed fået alt fortalt og forstår godt de undlod at fortælle mig mere end de gjorde på daværende tidspunkt.
Han var syg i godt 3 år, og da vi endelig fik at vide der ikke var mere at gøre kom han hjem, og blev der til han døde.
Min mor fik medicin fra sygehuset, og fik fyldt op når der kom læge besøg, så de var helt med på hvor meget vi havde liggende, som min mor sagde "Der var rigeligt".
De sidste uger var de morfin doser han fik enorme, uden at gå i detaljer så var det ikke små ting der kom i droppet. Hvilket uden tvivl fremskyndede processen de/den sidste dag(e).

I år har min lillebror fået konstateret lungekræft som har bredt sig til lymfeknuderne, knoglerne og leveren.
Nu er vi kun i den absolutte start af hans behandling forløb, så der er stadig flere forskellelige kemo-kure alt efter hvordan tingene udvikler sig, og da han kun er 22 kan kroppen trods alt bedre håndtere kemoterapien og dens bivirkninger.


Meningen med overstående er blot for at vise mit beslutningsgrundlag, ikke at folk skal have ondt af mig(!)


Står man i en situation hvor patienten er gået i terminalstadie og tilstanden forværres dag for dag og i en grad hvor patienten kun oplever tiltagende smerter, så er jeg klart en fortaler for at patienten kan modtage aktivdødshjælp fra enten nærmeste eller en dertil indrettet lægeordning.
Processen heri har jeg ikke tilstrækkelig indsigt nok i til at komme med mit syn på, men det skal selvfølgelig være en række faktorer som skal være opfyldt ligesom patienten skal være i stand til 100% selv at træffe beslutningen.
Brugeravatar
 
Reputation point: 150
 
Indlæg: 1716
Tilmeldt: 2. aug 2012, 13:52
Geografisk sted: Næstved
 
Træner her: HGVS
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 105.00
- Squat: 142.50
- Dødløft: 182.50
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Selvom du ikke vil have medlidenhed, så krydser jeg alligevel fingre og sender en venlig tanke afsted mod din bror :)

Mht. aktiv dødshjælp ser jeg ikke et problem idet, hvis det forkorter en smertefuld proces. Forhold til assistance fra læger tænker jeg dog, at det kan være strid med lægeløftet.
"At hjælpe er at forstå" - Søren Kierkegaard

Træningstøj Proteinpulver
Brugeravatar
Moderator
 
Reputation point: 80
 
Indlæg: 21945
Tilmeldt: 9. jan 2005, 13:00
Geografisk sted: Aalborg
 
Træner her: Unifitness
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 190.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Nu kan dette lyde hårdere end det er, men hvad vil du gerne med topic? Have en diskussion af området, eller om hvad vi syntes? Eller easy your mind med at fortælle det?


Jeg kan sige at der var en dokumentar på dr2 i aftes omkring aktiv dødshjælp, og den kan ses her: http://www.dr.dk/tv/se/min-doed-er-mit-valg/min-doed-er-mit-valg#!/

Prisvindende amerikansk dokumentarfilm fra 2011
(How To Die in Oregon)
En rørende og livsbekræftende dokumentar om at tage afsked med værdighed.
Selvom den medicinske teknologi har skabt muligheder for livsforlængende behandling oplever et stigende antal mennesker at få deres liv kunstigt forlænget, så det langt overskrider hvad de selv anser for nødvendigt og ønskværdigt. I 1994 forsøgte delstaten Oregon at tage hånd om denne svære problemstilling med loven "Death With Dignity", der giver uhelbredeligt syge patienter mulighed for lægeassisteret selvmord. Denne prisbelønnede dokumentar ser på de filosofiske og praktiske konsekvenser af aktiv dødshjælp.


Og selvfølgelig håber jeg da også på det bedste for din bror, min mor har selv fået konstateret kræft, men har 7,9,13, fået det fjernet, og det er sidste nyt :)
If the bar aint bending, you are just pretending!

http://www.bodybuilding.dk/you-got-to-pump-it-up-t61404-120.html#p1603747 - Min log!
 
Reputation point: 25
 
Indlæg: 1286
Tilmeldt: 27. nov 2008, 21:03
Geografisk sted: Aalborg
 
Træner her: Ultimate Gym
SPH GYM
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 127.50
- Squat: 160.00
- Dødløft: 180.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



8800 skrev:Mht. aktiv dødshjælp ser jeg ikke et problem idet, hvis det forkorter en smertefuld proces. Forhold til assistance fra læger tænker jeg dog, at det kan være strid med lægeløftet.

Sådan som jeg opfatter det, så er det sundheds fagligt personale der er ansat til at stå for proceduren, netop fordi (som du nævner) konflikter det med lægeløftet.

thaden skrev:Nu kan dette lyde hårdere end det er, men hvad vil du gerne med topic? Have en diskussion af området, eller om hvad vi syntes?

At starte en debat omkring emnet, nu er de fleste herinde vidende mennesker og jeg vil gerne høre hvordan andre ser på et emne som dette

thaden skrev:Eller easy your mind med at fortælle det?

Hvis du kendte mig, hvilket du af gode grunde ikke gør, så er det ikke et behov jeg har :)


thaden skrev:Jeg kan sige at der var en dokumentar på dr2 i aftes omkring aktiv dødshjælp, og den kan ses her: http://www.dr.dk/tv/se/min-doed-er-mit-valg/min-doed-er-mit-valg#!/

Prisvindende amerikansk dokumentarfilm fra 2011
(How To Die in Oregon)
En rørende og livsbekræftende dokumentar om at tage afsked med værdighed.
Selvom den medicinske teknologi har skabt muligheder for livsforlængende behandling oplever et stigende antal mennesker at få deres liv kunstigt forlænget, så det langt overskrider hvad de selv anser for nødvendigt og ønskværdigt. I 1994 forsøgte delstaten Oregon at tage hånd om denne svære problemstilling med loven "Death With Dignity", der giver uhelbredeligt syge patienter mulighed for lægeassisteret selvmord. Denne prisbelønnede dokumentar ser på de filosofiske og praktiske konsekvenser af aktiv dødshjælp.

Det er netop det jeg har taget udgangspunkt i, og sågar startet tråden med :)

thaden skrev:Og selvfølgelig håber jeg da også på det bedste for din bror, min mor har selv fået konstateret kræft, men har 7,9,13, fået det fjernet, og det er sidste nyt :)

8800 skrev:Selvom du ikke vil have medlidenhed, så krydser jeg alligevel fingre og sender en venlig tanke afsted mod din bror :)

Alt andet end at sige tak vil være uhøfligt :)
Brugeravatar
 
Reputation point: 150
 
Indlæg: 1716
Tilmeldt: 2. aug 2012, 13:52
Geografisk sted: Næstved
 
Træner her: HGVS
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 105.00
- Squat: 142.50
- Dødløft: 182.50
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Min morfar dødende af kræft i maven for 3 uger siden. Fik det konstateret for små 2,5 måneder siden, så det gik pænt stærkt. Alligevel nåede jeg at overveje aktivdødshjælp i tilfælde af at han skulle blive så syg og ha så ondt til sidste. så jeg ved nu at hvis det en dag bliver min mor eller far det ligger der og man kan se hvilken skal af dem selv der er tilbage og de bare vil ha det overstået, så vil jeg "hjælpe" dem, hvis ikke jeg kan få lægerne til det. Det er så umenneskelig at holde folk i live der har så store smerter og bare vil havde det overstået.
Så aktivdødshjælp burde helt klart indføres, selvfølgelig under meget kontrolleret forhold.

Og til sidste krydser jeg virkelig også finger for din bror, har selv en lillebror på 23, så føler virkelig med dig
Brugeravatar
 
Reputation point: 20
 
Indlæg: 685
Tilmeldt: 7. jul 2011, 12:29
 
Træner her: FitnessDK Slagelse
FitnessDK Gentofte
 
Styrkeliste
- Dødløft: 170.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Vis galleri (3)
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Off topic




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 46 gæster