jeg har trænet i et år, men jeg begyndte at træne seriøst efter jul (mit nytårsfortsæt) det er gået rigtigt godt og jeg har tabt mig næsten 10 kilo
og taget en del muskelmasse på. har kun drukket nogle enkelte gange efter jul, men har holdt det minimalt og har levet sundt, men nu kommer alle sommerfesterne og der bliver drukket en del alkohol fra min side Hvor meget skader det?
mange artikler forsøger at komme til bunds i det
Vi ved at i sprut er der meget sukker, og det sætter sig som fedt som alt andet usundt, men mange mener at det også kvæler en del muskelmasse?
Hvis jeg nu træner torsdag og bænkpresser 80 kilo (mit max) og jeg så drikker fredag, og træner igen mandag, så kan jeg stadig bænkpresse det samme, og sådan var det også med mit løbetræning. så hvor meget skader alkohol egentlig? mange forskere mener at det ikke skader så meget, så længe det kun er kortvarige druk perioder? nogle der ved noget om det? kom med jeres mening og begrund






