Jeg har efterhånden trænet 8 måneders tid, hvor af de første 3 måneder var et fullbody program.
Det vil sige, at jeg nu har kørt B2B i 5-6 måneder, med rimelige resultater - er gået fra små 70 kg til at ligge på omkring 81-82 kg på de 8 måneders tid.
Men, inden for den sidste måneds tid, er jeg begyndte at opleve stagnation i min træning. Jeg er kun steget minimalt i vægt inden for den sidste måneds tid. Det skal lige siges, at jeg faktisk ikke rigtig har haft nogen dekonditionering i de 8 måneders tid, andet end da jeg var på 14 dages ferie i sommerferien, hvor det dog alligevel blev til et par træninger.
Lidt stats på de store øvelser:
Bænk 4x6-8 ca. 70-72.5 kg
Squat 4x6-8 ca. 80-82 kg.
Dødløft - løfter ikke helt så tungt i dødløft endnu, da jeg stadig kæmper lidt med teknikken..
Er det bare fordi jeg ikke har dekonditioneret, at jeg nu oplever stilgang, eller er det simpelthen, fordi B2B programmet er blevet for let for mig? Og skal jeg overveje at hoppe på et nyt program??
Håber der er nogle kloge hoveder herinde, som vil hjælpe en forholdsvist ny bodybuilder









