Moqensen skrev:Hvordan ville du have det med at et billede af dig blev brugt af fremmede mennesker, på et fremmede site?
Synes bare der mangler lidt empati for andre mennesker.
Tror de fleste ville gå fuldstændigt amok, hvis de fandt ud af de var blevet gjort til en joke på en side.
EDIT: Det er også det at der er oprettet en: "kom grin af dem" tråd.
Hvis jeg frivilligt havde ladet fremmede mennesker fotografere mig med det ene erklærede formål at lægge billedet offentligt tilgængeligt på nettet, ville jeg være fuldstændig afklaret med, at det kan misbruges.
I øvrigt har jeg haft 1 hel side af en tråd dedikeret til mig på MOL, fordi en af brugerne fangede mig i et ømt øjeblik, og det kunne jeg da kun trække på smilebåndet ad. Hvis ikke man har selvironi, går man sgu i for små sko.
Det er derudover ret dårlig stil at besvare et spørgsmål med et spørgsmål. Har du ikke lyst til at svare på det jeg spørger om vedr. at tage billeder af kendte og lave tråde med det? Alternativt kunne du prøve at lave en google-billedsøgning på 'fail' og se hvor mange af de billeder du finder der, du synes er moralsk forkastelige og uempatiske.