Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69650 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1560
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1558

Følg bodybuilding.dk på

BULK og cut er slut ?

Udskriv emne


Kosten og dens betydning for optimale resultater

Tilbage til Kost & kosttilskud





Jeg sad lige og tænkte på at når man kigger på mange af de nye atleter indenfor bb, så er folk næsten stoppet med at bulke ?
altså, de ligger self i kcal overskud, men nu er det ikke mere de massive overskud som er helt overdrevne, de ligger kun sp de går op omkring 15-17% og da jeg var til Dm i år overhørte jeg at nogle af dem slet ikke bulker mere, men bare køre i et lille overskud så de nemt kan smide fedtet senere.
Altså hvis jeg sætter det op sådan her giver det mening, men ret endelig på mig hvis jeg tager fejl.

altså du gainer max i 8 måneder - 66,6 %
Og så cutter du i 4 måneder og mister en smule masse (måske 5% af dine gains ryger) dvs 33,3%
Så ud af de 100% du har mulighed for at gaine får du kun 66% og lad os sige de 66% = 1 KG så smider du 5% når du cutter og får 950 G gains på 1 år.

Men hvis du gainer hele året men ikke med max intensitivitet måske 5% mindre om måneden en optimalt fordi du ikke bulker så kraftigt men køre kun lige 50-100 kcal over din bmr*din daglige træning.
Så vil den se sådan her ud:
66% = 1 kg dvs 100% = 1,33 KG minus de 5% du ikke gainer fordi din kost ikke er total i overskud = 1,2635 KG.
Det er da væsentligt bedre end de 950 gram ? og hvis vi endda skulle sige at kosten er meget værre end det og du kun gainer 75% af dit optimale ved meget bulk vil du stadig ende på 996 gram og stadig have gainet mere end på cut/bulk kuren.


Eller er jeg total idiot ?
Følg med i min log på http://www.getswole.dk ved at klikke på linket
HER!
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 107
Tilmeldt: 10. jan 2011, 09:01
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 110.00
- Dødløft: 140.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (1)
Kostplan: Ingen kostplan



Bulk vil jo ikke nødvendigvis sige, at man fråder +10.000kcal dagligt - det vil blot sige, du ligger i overskud.

Ergo kører de stadig en bulk/cut approach, men i en mere kontrolleret form.
Brugeravatar
Chef-moderator
 
Reputation point: 470
 
Indlæg: 22465
Tilmeldt: 2. nov 2009, 15:49
Geografisk sted: Århus
 
Træner her: Crossfit Copenhagen - Spartan Mentality CrossFit
Fitness Studiet Østergrave
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 117.50
- Squat: 155.00
- Dødløft: 210.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (8)
Kostplan: Vis kostplan



0
Sidst rettet af Begalto 15. jan 2017, 11:15, rettet i alt 1 gang.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 201
Tilmeldt: 27. mar 2011, 19:17
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Garik skrev:Ergo kører de stadig en bulk/cut approach, men i en mere kontrolleret form.


This.

I øvrigt er dit regnestykke crap
"i skal spise ornligt"
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 985
Tilmeldt: 30. aug 2010, 20:21
Geografisk sted: Århus C
 
Træner her: Fitness World Århus
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 121.00
- Dødløft: 175.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Jeg synes det er en meget tænkt udregning du forsøger at opstille. I min verden er det lidt skørt at tænke sådan. Det er jo nærmest umuligt at ligge i overskud på 50-100 Kcal, da en kort ekstra cykeltur eller lignende, ville sætte dig i underskud.

Jeg tror nu ikke dagende med bulk er slut, folk sigter måske bare mere efter et lean-bulk (men dog stadig et bulk). Hvis du er i Kcal overskud, jamen så bulker du jo i princippet - uagtet om du ligger 100 eller 1000 Kcal over ligevægtsindtaget.

Det er nok en smule forfængelighed der gør at nogle folk ikke længere bulker helt ekstremt... De vil gerne have lidt mere masse, men de vil heller ikke gå rundt og ligne bamser 2/3 af året...

Jeg tænker selv følgende: Hvis du vil ha mere masse, så få nogle ekstra Kcal ind i systemet. Hvis du tager alt for meget fedt på i jagten på mere masse, jamen så reducer ekstra indtaget en smule. Det med at lave hypotetisk udregninger baseret på skøn, det er ikke vejen frem - det er blot spild af tid.

---- Havde skrevet det hele da jeg så de tilføjede posts, men nu poster jeg alligevel det jeg havde skrevet...
En dag uden træning, er en dag uden mening!!!
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 43
Tilmeldt: 13. dec 2007, 20:03
Geografisk sted: KBH
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 140.00
- Dødløft: 200.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



mesomorf skrev:
Garik skrev:Ergo kører de stadig en bulk/cut approach, men i en mere kontrolleret form.


This.

I øvrigt er dit regnestykke crap


igen, det er et meget simpelt opsat regnestykke, men selve grundstykket er korrekt, er bare ikke sikker på foreskellen i gains ved bul/lean gains.

men det må du jo om,

peterfdk, du har nok ret, er bare meget i tvivl med hvordan jeg skal have en tilgang til bulk/cut/leangains da jeg egentligt er ligeglad med hvor meget min BF er, bare jeg ikke skal slide i ½ år på at fjerne det hele og miste en hel del masse i den process, for så er det jo 100% spild at tid OG træning :) - samt penge til maden ;)

Men ok ok, ville bare have lidt inputs til mine tanker, og det fik jeg, nogle mere brugbare end andre, men tak aligevel.
Følg med i min log på http://www.getswole.dk ved at klikke på linket
HER!
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 107
Tilmeldt: 10. jan 2011, 09:01
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 110.00
- Dødløft: 140.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (1)
Kostplan: Ingen kostplan



Jeg tror blot, at folk er blevet lidt mere opmærksomme på det, netop for at undgå at skulle cutte alt for længe. Der er jo en grænse for, hvor meget masse, det er muligt at gaine, og derfor er det for mange mere fordelagtigt blot at ligge i et moderat overskud. :)
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 203
Tilmeldt: 14. jan 2006, 15:47
Geografisk sted: Aalborg
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 122.00
- Squat: 158.00
- Dødløft: 180.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Kost & kosttilskud




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 58 gæster