Og så måtte jeg jo give hende ret. I min familie sidder skidtet på maven, og den er begyndt at tage noget af fokuset. Jeg har Bulket i 3 måneder nu, og taget 3-4 kg på. Mange muskler men også meget lort. Så nu har jeg besluttet mig for at cutte i 3 måneder, mindst. Ville gerne en del ned i fedtprocent. Derfor kastede jeg mig over alle de artikler der var herinde om kostplaner mm, og kom frem til følgende spørgsmål:
1) 70-100g fedt om dagen er godt. Så skal man desuden have 2g protein pr kg. Så for mig giver det 160g protein. Hvis jeg så regner lidt på det med et ligevægtsindtag på 3000 kcal - 400 for at cutte, så kommer min energifordeling af protein, kulhydrat og fedt til at ligge på 25-45-30... Omvendt så er procentdelen af protein, kulhydrat og fedt fordelt: 30-55-15. Virker det tåbeligt? Synes umiddelbart at 30% fedtenergi er meget, men på den anden side så er kun 15% af min kost fedt... Håber i forstår hvad jeg mener. Mit spørgsmål er bare, om det virker som nogle ok forhold?
2) hvordan sikre man sig at man kun taber fedt? Er det ved at holde kalorieunderskudet på under 500, og så ikke tabe sig mere end 500g om ugen? Jeg træner ret hårdt sideløbende (ca 8,5 timers styrketræning om ugen). Hvilken effekt har det på min cutning? Vil det hæmme mig at jeg træner så meget og samtidig cutter? Eller kan man godt både tage på i muskler og tabe sig i fedt på samme tid? Så jeg næsten får en konstant vægt, men nedafgående fedtprocent? Det ville jo være smart...
3) Skal man nedtone sin træning ned når man cutter? Eller måske lægge den om? På nuværende tidspunkt træner jeg som sagt 8,5 timers styrketræning om ugen fordelt over 3-4 træningspas. Jeg er på WG, protein og kreatin. Jeg laver ingen Cardio. Skal jeg ændre på forholdet mellem styrketræningen og cardioen? Eller måske skære drastisk ned i den?
4) hvad er en "god" fedtprocent? Som sagt ligger jeg på de laskede 16,1. Hvad er realistisk at komme ned på på 3 måneder cirka ? og på 1 eller 2? Hvornår ser det godt ud?
5) Olietilskud. fx Epa-gla. Er det meget nødvendigt? Og hvilken effekt har det så på mit eksisterende fedtindtag? Skal jeg yderligere skære i det hvis jeg begynder at spise oliepiller eller hvad?
Sådan. En ordentligt smørre. Håber i gider tager jer et par minutter til at udfritte mig i min forvirring. Det ville sikkert gøre min kæreste meget glad
ps: hvis i ikke gider at svare på det hele kan i jo bare svare på noget af det...





