Ved ikke om du kan sige det er et dårligt argument?
At du personligt er glad for siden, er jo bare din mening. Så dit argument er jo ikke meget bedre?
Jeg kan godt undvære de muligheder fjæsbog giver. Og jeg føler at det er et unødvendigt spild af tid, der jo bare ville tage min tid herinde

Dit argument er jo bare dårligt, sådan helt objektivt - det er nærmest ikke rigtig noget arugment i det. Der er så mange ting vi har klaret os fint uden før, men mennesket søger grundlæggende at gøre det mere bekvemmeligt for sig selv og derfor udvikler vi ting til dette behov. Mobilen klarede vi os også fint uden - nu er den blevet uundværlig. Facebook klarer vi os også fint uden - men det er nærmest på vej til at blive en uundværlig måde at networke på som samfundet udvikler sig for tiden.
Og du må vel kunne se den sammenligning danielhoegh og QB drager i forhold til dit arugment - deres indlæg kan fint bruges (:
De fleste jeg kender der bruger deres facebook ofte sidder jo bare og spiller spil. Ved ikke om det er en af de muligheder du personligt er glad for?
Nej - jeg bruger aldrig diverse spil og andre irriterende applications - jeg bruger det primært til at networke og arrangere ting. Specielt er jeg glad for det da det tillader en at være i kontakt med folk over hele verden (jeg har været i ½ år i USA) og nemt finde folk man tilfældigvis har stødt på et eller andet sted.
Som de selv skriver: facebook er et socialt værktøj - og det fungerer glimrende i det henseende.
Der er da helt sikkert mange der er enige i at facebook er en god side. Men sikkert også ligeså mange, omend ikke flere, der er uenige

Så populært som facebook er kan jeg ret sikkert fortælle dig at der er flere enige end uenige
