Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69703 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050014 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1042
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1040

Følg bodybuilding.dk på

Generel træning

Udskriv emne


Træning for styrke og eksplosivitet

Tilbage til Styrketræning





Hej BB.dk

Jeg har for et par måneder siden afsluttet min værnepligt og går nu med planer om at søge sergentskole - så jeg kunne godt tænke mig at begynde at træne ret intensivt, i første omgang for at bestå optagelsesprøven og sidenhen for at komme så godt som muligt igennem uddannelsen.

Uddannelsen starter i november, så det er tidsrammen - Min nuværende situation: Jeg har ikke lavet nogen træning overhovedet siden jeg afsluttede min værnepligt. Inden da var jeg i nogenlunde løbemæssig form, men dårlig styrke.

Jeg har forestillet mig at opdele træningen i 3 hoveddele - Cardio, med HIIT, styrketræning og koordinations/balancetræning.

Styrkemæssigt er jeg i ret dårlig form - Kan lige med nød og næppe klare en enkelt kropshævning, og er generelt ret uerfaren på det felt. Mit mål med min træning er at opbygge en form, der generelt egner sig til tjenesten - Altså ikke nødvendigvis en stor og pumpet krop, men derimod styrke og smidighed - men også gerne med vægt på styrke, 1 kropshævning er jo ret ynkeligt. Vil kort sagt gerne være i stand til bedst muligt at møde de udfordringer, jeg bliver stillet - Jeg er villig til at tilrettelægge min hverdag så den passer bedst ind i træningen, men jeg aner simpelthen ikke nok om, hvordan det er bedst at træne - Full-body, 2-split, hvor mange gange om ugen osv. Jeg regner med at træne HIIT 3 gange om ugen, og så styrketræne som det er nødvendigt for at opnå optimale resultater. Jeg har til gengæld en ret god ide om hvilke øvelser jeg gerne vil lave, og leder altså især efter gode råd mht træningens form (fullbody/split) og hvor mange gange om ugen det skal være.

Jeg har i øvrigt også forestillet mig at gå/småløbe ture med rygsæk med div. mængder vægt i for at træne den slags - Er det en god ide som supplement til træningen eller vil det være overtræning?

Derudover kunne jeg godt tænke mig lidt råd til balance og koordinationsøvelser - Nogen gode forslag? Hvordan gøres den slags bedst?

Jeg håber på at kunne trække lidt på jeres erfaringer, på forhånd tak for svar!

Mvh MD Hansen
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 4. jun 2009, 23:49
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Hvis du har tænkt dig at lave HIT træning tre gange om ugen så vil jeg mene at du skal holde dig til at fullbody program, hvis du skal have en chance for at restituere. Umiddelbart vil jeg mene at du på dette tidspunkt ligger på grænsen for hvad din krop kan restituere sig fra, derfor synes jeg at du skal droppe dine planer om at gå/løbe med vægt.

Men det er jo rigtig svært at sige lige præcis din krop kan restituere sig fra. Derfor synes jeg du skal starte langsomt ud, måske to gange styrketræning og to gange HIT træning om ugen, og derfra så øge træningsmængden til et niveau hvor du føler at din krop kan følge med. Så start i det små og lyt til kroppens signaler, det ville jo være ærgerlig med en skade fordi du startede for hårdt ud.
Brugeravatar
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 2574
Tilmeldt: 11. okt 2006, 18:41
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Det lyder som om du kommer til at træne en del i forvejen, så et fullbody er nok at foretrække fremfor et 2-split.

Hvis du bare vil have en god stærk ramme og kunne lave et fornuftigt antal kropshævninger, kan du komme rimelig langt med et fullbody-program 2 gange om ugen. Et 2-split kræver at du træner 4 dage for at nå den samme volumen.
Ohh, it's the deep burn. Oh, it's so deep. Oh, I can barely lift my right arm 'cause I did so many. I don't know if you heard me counting. I did over a thousand.
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 875
Tilmeldt: 3. dec 2008, 15:06
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 170.00
- Dødløft: 200.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



jeg ville nok foreslå et FB hver 2. dag. også kan du skifte efter et par måneder til 2 split, som du kører 2 dage on, 1 dag pause, 2 dage on, 1 dag pause ect ect.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3020
Tilmeldt: 25. maj 2008, 11:04
Geografisk sted: Frederikssund
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 105.00
- Squat: 125.00
- Dødløft: 145.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (1)
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Styrketræning




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 2 gæster