
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69701 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050014 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag

. mit greb er elendigt, så jeg kan kun hænge 20-30 sekunder.

MadzP92 skrev:Lige pt. laver jeg noget en-arms hæng. mit greb er elendigt, så jeg kan kun hænge 20-30 sekunder.

Tehlulz skrev:MadzP92 skrev:Lige pt. laver jeg noget en-arms hæng. mit greb er elendigt, så jeg kan kun hænge 20-30 sekunder.
Har du set nogen fremskridt i forhold til dødløft? Altså i takt med at du har kunnet hænge længere? Givet at du ikke lige er begyndt på det selvfølgeligt.
. kan kun holde 120 kg i hånden meget kort i dødløft.




Randy skrev:Måske artiklen fra bodylab kunne være noget
http://news.bodylab.dk/artikler/3246-sadan-far-du-et-staerkere-greb
VPN skrev:Jeg har hørt at dumbbell Rows skulle styrke dit greb rigtig godt.
Ellers farmer walks..
Ellers i sidste rep i din dødløft stå og hold den så længe du kan.
Rose925 skrev:Jeg kan personligt godt lide static holds. Synes den direkte har hjulpet på mit greb i dødløft. Kører ligesom dig, med dobbelt overhånd, og så må man jo fokusere en del på grebet.




Bosse101 skrev:Rack Pulls lader dig trække væsentligt mere end du kan i DL. Det gør underværker for grebsstyrken.














A Menace To Chicken skrev:Brug straps når du dødløfter


A Menace To Chicken skrev:Det er synd for din underkrop, hvis du lader grebet alene diktere din dødløft. Så træner du reelt set ikke andet end undergunz, når du dødløfter; og går dermed glip af øvelsens egentlige formål, som er at træne erector spinae, hams, glutes og en masse andet guf.
Brug straps når du dødløfter, og i øvrigt også til dumbbell rows, pullups osv; så du med disse øvelser får trænet dine lats og upper back, og ikke bare dit greb. Selv med straps i dødløft, bliver dit greb trænet, da du stadig skal knuge stangen som død og helvede.
Så kan du i ro og mag træne greb specicfikt ved siden af, med dead hangs, static holds, plate-pinches, towel chins og hvad der ellers er.
BODYMAN.DK skrev:A Menace To Chicken skrev:Det er synd for din underkrop, hvis du lader grebet alene diktere din dødløft. Så træner du reelt set ikke andet end undergunz, når du dødløfter; og går dermed glip af øvelsens egentlige formål, som er at træne erector spinae, hams, glutes og en masse andet guf.
Brug straps når du dødløfter, og i øvrigt også til dumbbell rows, pullups osv; så du med disse øvelser får trænet dine lats og upper back, og ikke bare dit greb. Selv med straps i dødløft, bliver dit greb trænet, da du stadig skal knuge stangen som død og helvede.
Så kan du i ro og mag træne greb specicfikt ved siden af, med dead hangs, static holds, plate-pinches, towel chins og hvad der ellers er.
Enig med A Menace To Chicken i at straps er vejen frem. Du skulle gerne være stærkere end din grebsstyrke i dødløft.
FYI så har vi straps fra 49-169 kroner, hvis du skulle beslutte dig for at prøve med straps.
http://bit.ly/1CijF1W










MadzP92 skrev:Bosse101 skrev:Rack Pulls lader dig trække væsentligt mere end du kan i DL. Det gør underværker for grebsstyrken.
Men hvis man ikke kan holde vægten i normal dødløft, og derfor træner grebet af den grund. tvivler jeg på at man kan trække mere i rack pulls




Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 16 gæster