BigDaddy skrev:Den der newbie help file skriver han fx pull ups/chin ups og Bent over row / dumbell row betyder det man skal tage begge 2 eller at man kan vælge ?
Du skal bare vælge en af dem.
BigDaddy skrev:Jamen bliver bar lidt forvirret for programmet ham fyren sendte af det nederste skriver at det skal være 3x8-12 rep hvor det andet siger 5x5 i squat bænk Press dødløft, men hvor jeg har læst er i forum at det ikk er nok for muslelvækst, kunne man fx hvor hvis man havde en abc ( mandag/a . Onsdag/b. Fredag/c ) så fx b der trænet man de 3 øvelser 5x5 de resterende dage 3x8 .. så fx på mili dips og de andre kunne man træne 3x8 a og så c 3x10 fx ? Eller skal man bar køre 3x8 lige ud og så bar stige i vægt hver uge eller anden uge ?
Stronglifts 5X5 er primært fokuseret på styrke. Filosofien bag, er at man kører programmet til man simpelthen ikke løfte tungere. Ideen er at jo stærkere du er, jo mere masse ville du kunne få. Det er et begynder program, men også egnet til folk der gerne vil der gerne vil bliver stærkere i de forskellige løft.
Det var derfor jeg skrev at det var vigtig at du læste hvad der stå på siden
Hvis du ikke har trænet de sidste ti år er det et super program at starte på, både mht. styrke og masse(kræver selvfølgelige at du også spiser hensigtsmæssigt)
Hvis du har intentioner om at starte på SL5X5 så er det super vigtigt at du læser hvad der står på siden, hvis du skal gribe det rigtigt an.
ps.
...og Ja det er fuldstændig rigtigt forstået at du skal starte med stangen uden vægt den første gang du laver øvelserne, hvis du undre dig over om du har forstået det korrekt.