Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69646 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1442
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1440

Følg bodybuilding.dk på

Idealvægt.dk og team-hjemmefra.dk

Udskriv emne


Debat om løst & fast

Tilbage til Off topic





Hej kære BB.dk

Jeg bor i lejlighed, og det er meget normalt, at diverse firmaer lægger små brochurer e.lign. i elevatoren eller i opgangen på stueetagen. I dag lå der så to små papirer med følgende reklamer på:

"Vi søger personer som seriøst vil tabe sig. Se resultater og få information på:
Idealvægt.dk - anvend kode 13920.
Din konsulent: xxx tlf nr: xx"

OG

"Ekstra indtægt - vi søger personer som har lyst til at tjene
Ekstra penge
Fritid, deltid eller fuldtid
Du bestemmer selv din arbejdstid
Intereserret???
Se mere på www.team-hjemmefra.dk
Anvend kode: 11185"


Jeg checker så begge hjemmesider for sjov. Den første er, som der står, en hjemmeside der tilbyder personlig rådgivning vedr. vægttab. Der står bare ufatteligt lidt om, hvad fanden de vil gøre, og hvilket "kosttilskud" det er de snakker om.

Det der så gjorde mig forvirret var, da jeg checkede den anden hjemmeside, som åbenlyst stammer fra samme firma, men hjemmesiden ser ud til at tilbyde jobs, hvor man henvender sig til andre som har skrevet sig op til deres service på nettet.

Jeg citerer lige fra siden:
"Du bliver betalt for det kundegrundlag vi i samarbejde opbygger via et genialt royaltysystem, som du oven i købet kan følge med i, på din egen hjemmeside.

Markedet er beskyttet vha. kunde-/licensnumre og rent fysisk ser du kun en meget lille del af varerne da de fleste varer bliver leveret direkte til den enkelte kunde/licensindehaver."

Er der nogen, der har nogen idé om hvilken slags firma dette er? Det ville da være dejligt, hvis man kunne tjene tusindvis af kroner fra sit "hjemmekontor", men det ligner ærligt talt en form for scam.
 
Reputation point: 25
 
Indlæg: 998
Tilmeldt: 3. maj 2009, 12:30
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 110.00
- Squat: 140.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Det er ligesom alle de andre firmaer af den slags. ikke direkte pyramide ting, men meget der hen af. Da DIN indtægt afhænger af hvor mange kunder du, skaffer. Også tjener du sikkert også lidt på de kunder som DINE kunder får i nettet. dvs. du tjener penge ned i 2. led, og sikkert også længere hvis dem du finder, kan finde andre.

Og det hele går ud på at sælge deres kosttilskud eller slanke program eller hvad det handler om.

Der er mange forskellige typer firmaer med denne tilgang, som sælger alle former for produkter. Alle kræver dog man køber eller ligger nogle penge i firmaet når man starter, og de lover dig de hurtigt er tjent hjem igen.. Det er de også hvis du er super dygtig og har flair for det med at skaffe en masse kunder.. men for de fleste ender du bare nogle sedler fattigere..
Går ud fra det er den type firma, uden at have læst en masse om det :D :oops:

Der findes ingen nemme penge. Og hvis det lyder for godt til at være sandt.. well ja, you know. :wink:
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 3020
Tilmeldt: 25. maj 2008, 11:04
Geografisk sted: Frederikssund
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 105.00
- Squat: 125.00
- Dødløft: 145.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (1)
Kostplan: Vis kostplan



Det vil sige at den eneste mulige indtægtskilde er andre, der også melder sig ind?
 
Reputation point: 25
 
Indlæg: 998
Tilmeldt: 3. maj 2009, 12:30
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 110.00
- Squat: 140.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Yeps... Pyramidespil! :)
Pain Is Temporary, Pride Is Forever | Some do roids, i do hard work
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 694
Tilmeldt: 25. feb 2007, 16:14
Geografisk sted: 9000 Aalborg
 
Træner her: Fysiofitness
Fitness World Aalborg
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Off topic




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 60 gæster