Er efterfølgende stoppet på den kostplan fra Lazar og har fundet mine egne macros at følge. Baby-steps herfra, for at holde på min muskelmasse. Vil gerne smide 4-600g om ugen, for stadig at smide fedt, men holde på min muskelmasse.
Mine macros er pt:
42p/34c/24f %.
Det er omkring 2200-2350 kcal. Kcal er ikke særligt præcist, har 5 forskellige kostplaner jeg har lavet via madlog med præcis de samme macros, men kcal svinger imellem det ovenstående (producenter runder op/ned mm. på kcal..)
Jeg synes nu ikke at jeg taber mig så meget som jeg burde gøre, ergo, jeg staller. Jeg har tænkt mig at prøve at skære ned på carbs, for at (håber jeg) få den effektivitet af fedttab, som jeg havde tidligere lavt på carbs. Jeg vil ikke gå total LOW-CARB som jeg var før, men bare skære lidt ned på carbs. 5g ugentligt måske, indtil jeg begynder at føle det er godt for mig.
Men hvordan gør jeg det?? Hvis jeg tager 5g carbs fra, er det så bare så enkelt, at sætte 5g på enten protein eller fedt, eller hvordan?
Og med mine nuværende macros (kig op), hvor vil I så anbefale, at jeg placere de macros jeg piller fra carbs?
Pft!







og det var uden tvivl pga. det lave indtag af carb. Før jeg gik på low carb var der intet som det og det stoppede øjeblikkeligt, da jeg skruede op for carbs igen.

