Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69646 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1438
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1436

Følg bodybuilding.dk på

Livsstilsmodel

Udskriv emne


Debat om løst & fast

Tilbage til Off topic





Hej

Jeg har lige et spørgsmål.

Livsstilsmodeller som fx minervamodellen, hvad kan man bruge dem til? Man kan dele befolkningen ind i segmenter og tildele dem værdier, livsstile, interesse etc.. Men udover det, hvad kan man så bruge sådan en model til? Jeg ved at fx virksomheder og reklamebureauer bruger dem i forbindelse til at udvælge potentielle modtagere af et produkt, men ikke hvordan..
Nogen der kan forklarer mig det? 

http://www.google.dk/imgres?q=minerva+m ... ,s:0,i:138
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 154
Tilmeldt: 18. jun 2009, 17:39
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Man taler om at man har et heterogent og et homogent markede, målet for en virksomhed er så at inddele det heterogene markede ind til et homogene markede, og dele det ind i grupper. Man kan segmentere grupperne ved hjælp af minerva modellen, da de forskellige segmenter har forskellige behov.

F.eks hvis vi tager det blå segment, så ved man at de køber dyrt fordi de er materialistiske orienterede, så kan man ved at inddele dem finde ud af hvordan deres target group er; hvor befinder de sig geografisk og så videre, så når man har et produkt er det vigtigt at man segmentere ens målgrupper og deler dem ind i f.eks minerva. Skal nok uddybe hvis ønsket.
Brugeravatar
 
Reputation point: 20
 
Indlæg: 2707
Tilmeldt: 25. feb 2011, 01:23
Geografisk sted: Odense
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Er hjemme om 40 min så kan jeg forklarer det.
Brugeravatar
 
Reputation point: 20
 
Indlæg: 2707
Tilmeldt: 25. feb 2011, 01:23
Geografisk sted: Odense
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



De bruges til at analysere sin målgruppe - så når man har fået fastsat sin målgruppe så kan man lave markedsføring som henvender sig til lige præcis den ønskede målgruppe. F.eks. hvis målgruppen er gamle der spiller golf så er det nok ikke på MTV eller TV3 i paradise sendetiden hvor reklamen skal vises. Og det skal nok ikke være en reklame med nøgne damer og druk - men derimod noget denne målgruppe kan forholde sig til og identificere sig med.
I forhold til Minerva kunne det være et produkt hvis målgruppe er rettet mod materilister (Pragmatisk akse), f.eks. hvis der skal reklameres for en ny dyr audi
Håber det gav mening
Brugeravatar
 
Reputation point: 25
 
Indlæg: 1697
Tilmeldt: 21. jan 2010, 11:16
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 135.00
- Squat: 115.00
- Dødløft: 150.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Off topic




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 60 gæster