Har dyrket styrketræning siden marts 2003, og er efterhånden også blevet lidt cardio interesseret.
Styrketræningen var i starten meget masse præget, men det har siden skiftet over mod at udvikle mere styrke, istedet for masse.
Dette bunder til dels i at det er nemmere at måle fremgang i styrke, istedet for at måle sig i tide og utide - og fordi jeg pt er inde ved mili. Her er en større kropsvægt ikke altid at foretrække, plus det gør alt der udfordrer en på konditionsdelen betydeligt vanskeligere.
Jeg står til udsendelse engang i August ligenu, så skulle gerne komme i rigtig go form inden da!!
Personlige stats
Alder: årg. 1986 - 20 år
Højde: 180cm
Vægt: 85-90kg (pt 87kg)
Løft
Bænkpres: 145kg
Squat: 140kg (gammelt max, nuværende er nok lavere)
Dødløft: 205kg (også gammelt max)
Frivend: 90kg
Pushpress: 100kg
Mit nuværende mål er at komme mig over en knæskade.. Lægen snakker om løbersknæ, så jeg prøver mig frem med Voltaren-gel, hvile, og udstrækning. Var ude og løbe igår for første gang i længere tid - dog kun en kort tur på 1km for lige at prøve det an. Mærkede ikke rigtig noget til knæet før til aller sidst på turen hvor jeg blev overmodig og skruede temmelig meget op for tempoet... Så nøgleordet må være rolige, korte ture, og forsat hvile.
Derudover at få gang i dødløft og squat igen, og få gang i et ordentligt program med progression. Har ikke trænet noget af delene siden August, da jeg begyndte at løbe for alvor der og simpelthen ikke kunne magte begge dele på daværende tidspunkt. Må se om det går bedre denne gang, jeg tror det - må bare tage den lidt med ro i starten.
Det var alt for nu, jeg leder stadig efter et spændende program - så hvis nogen har forslag så kom endeligt med dem
Jeg har vedhæftet et billede af mig selv - det er fra September







Glæder mig til at prøve den af