Jeg har desuden tænkt mig at udnytte det råderum i kalorier som bulk giver mig, til at spise lidt slik, chokolade eller kage en del aftener. Tvivler alligevel på, at jeg altid kan indtage 900 kcal til aftensmad, så ser frem til at dække det resterende med lidt sødt nogle dage
Målet er at stige fra de nuværende 80 kg til omkring 83,5 kg i løbet af de næste 9 uger, som mit nuværende træningsprogram spænder over.
Jeg bruger http://www.madital.dk og man kan i den vedhæftede fil se kalorieoverskud og andre stats på kostplanen udregnet af Maditals hjemmeside.
Håber i har nogle gode forslag til forbedringer. De skal dog helst være mulige at kunne indpasse i hverdagen, så der er ikke mulighed for at tilberede ret meget lige op til måltider - det meste skal altså kunne lave i forvejen og puttes i en madpakke.






