Jeg ved at lignende tråde sikkert har været oppe mange gange før, men jeg håber i bærer over med mig, da jeg ønsker respons (hvis nogen ønsker at give den) på præcis det program jeg selv har lagt.
Jeg har nogen erfaring (både personlig førstehånds erfaring og en del læsning) men har valgt at ligge dette i begynder forum, da jeg desværre har været ude af gamet noget tid.
Lang historie kort har jeg nu været i gang i ca. halvanden måned efter denne gang ca 8 måneders pause, jeg har strikket et program sammen med de øvelser jeg har god erfaring med, samt et par øvelser, som den gut jeg træner sammen med kan lide.
Jeg er bare bange for at mit program er for ensformigt når jeg læser andre programmer, også er jeg lidt bange for at ende med overtræning, da jeg har det bedst hvis jeg brænder helt ud.
Jeg må vel hellere skrive programmet inden i bliver trætte af mig.
Jeg starter med cardio, roning, cykling, løb.
Squat 3X5
Dødløft 3X5
Bænk 3X5
(hvis der er overskud kører jeg også walking lunges med kettlebells 3 sæt fra den ene ende af lokalet til den anden)
Dumbel rows 3X8
Incline bænk med dumbells 3X8
siddende dumbell shoulderpress 3X8
Military presses 3X8
(De tre øvelser laves på skift, så jeg incline bænker hver anden gang og laver military elller dumbell shoulder hver anden gang).
Triceps pushdowns 3X8
Hammerbarbell curls (smalt greb) 3X10
Barbelcurl (bredt greb) 3X10
Maveøvelser
Så jeg kører altså typisk 8 (men op til 10) øvelser af gangen - mave ikke medregnet - nogen gange tager jeg et ekstra sæt i visse øvelser eller laver en anden variations af øvelsen og lader generelt dagsformen råde.
Det jeg ikke er så god til er at lade træningsintensiteten varriere, jeg har simpelthen mærkeligt hvis jeg ikke føler mig helt udbrændt i øvelserne.
Så til alle der har gidet læse den kæmpesmøre det her endte med at blive og derudover tager sig tid til at komme med ros, råd og konstruktiv kritik siger jeg på forhånd mange tak!






