Stineo skrev:Hej BB'ere (-:
Jeg er en pige på knap 18 år. Jeg er i gang med at tage på efter at have tabt mig en del kilo.
Jeg er 162 og vejer ca. 45 kg. (før vejede jeg ca. 54-56 kg.)
Jeg er begyndt at styrketræne mere end jeg gjorde førhen, hvor det primært var kondition. Det interesserer mig mere og mere at blive lidt mere muskuløs og markeret, hvilket vel egentlig hænger meget godt sammen med, at jeg pt. skal tage nogle kilo på.
Har i nogle gode råd både mht. træning og kost evt. andet, så jeg kan få opbygget en masse muskelmasse, da jeg før jeg tabte mig ikke bestod at muskler, men snarere lidt for meget "blæver", og det ønsker jeg bestemt ikke skal ske igen!
På forhånd tak.
Hej Stineo det er sgu nice du vil i gang med at styrketræne og det kan du sagtens som pige.
Du kan begynde med at læse begynder artiklerne og få lidt basal viden om hvad kroppen har brug for og selvfølgelig de forskellige øvelser.
Jeg vil anbefale at du starter med et lille fullbody program d.v.s du træner hele kroppen samme dag og har så mange basale løft med.
Kunne være f.eks
Squat
Dødløft
Bent over barbell rows
Bænkpres
Dips
Military press
Situps
Du kan søge i øvelseskartoteket for at se øvelserne.
Det er dog semi avancerede øvelser så du skal ha styr på teknikken.
Da du er pige har du lidt naturen imod dig da der er stor forskel på hormonet testosteron for mænd og piger og det er det hormon som gør det meget lettere for mænd at opnå muskelhypertrofi (opbygge muskelmasse)
Bare kom i gang, studer øvelserne e.v.t spørg nogle der ser ud til at kunne dem i dit center, would love to help
