hjælpervenner skrev:Der er intet som et "for højt" kcal overskud. Det eneste der sker er, at du muligvis tager en smule mere fedt på af at spise lidt ekstra kcal. Men samtidig gainer du også mere muskelmasse.
Ikke helt korrekt. Ud fra den devise ville det give mening for alle at spise 10.000 kalorier om dagen, for at maksimere muskelgains. Den naturlige bodybuilder vil dog finde sit loft for hvor mange kalorier man réelt kan benytte, langt før det. Jeg så en sammenligning en gang, som sammenligner det med en arbejdsmand der bygger et hus. Han (din krop) kan bygge mere og hurtigere hvis han får 1000 mursten (kalorier) om dagen, end hvis han får 100, men da han kun kan nå at lægge 1000 mursten om dagen, så bliver alle ekstra mursten du giver ham blot hobet op i dynger uden foran huset (fedt). Der er altså noget der hedder et for højt kalorieoverskud, hvis vi arbejder ud fra tesen om at man ikke blot ønsker at veje mest muligt, men at have størst muligt muskler og mindst muligt fedt.
Til trådstarter: du behøver ikke putte ekstra måltider ind, hvis din kostplan allerede dækker dit kaloriebehov og kalorieoverskud. Det vil vægten og spejlet fortælle dig om det gør. Timingen af et ekstra måltid har stort set intet at sige - især ikke når du i forvejen har en post-workout shake (som måske ikke engang er nødvendig, men så er du helgarderet).
Når det så er sagt, så er det dog meget normalt at spise en smule mere på træningsdage, end man gør på hviledage - personligt spiser jeg ca. 2-300 kalorier mindre på mine hviledage. Der er dog ingen grund til at komplicere tingene så meget, hvis det fungerer fint for dig at spise samme mængde hver dag.