
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag
















BigHungry skrev:Lad være med at starte ud med statistiske stræk, hvis du er hårdt ramt. Prøv at kør nogle måneder bare med dynamiske stræk hver gang du træner. Eller derhjemme.
Start med at blive varm i kroppen, før du begynder at strække dynamisk. Du er nødt til at "udvide" din range om motion stille og roligt - både på sigt og under den enkelte opvarmning. Så det hjælper ikke at presse på med det samme. Måske det bare at åbne op i hoften og kunne mærke presset er nok i starten. Og arbejd derefter ud fra det.
Jeg oplevede i øvrigt at maxer.dk's ellers gode opvarmningsprogram ikke var nok, så jeg har selv tilføjet flere øvelser fra bl.a. DeFranco og K-starr. Som sagt bruger jeg 15-20 minutter, hvor de fleste minutter går på arbejdet med hoften. Jeg oplevede i øvrigt også at det tog mange måneder, før jeg kunne mærke resultatet.
Angående dine lænd, sså kan en ufunktionel hofte fucke mange ting op, så andre dele af kroppen tager over på en ikke optimal måde. Har du prøvet at teste din stabilitet via core øvelser, etbensdødløft etc.?






BigHungry skrev:Stramme hofter og svage glutes. Ah ja, det er en velkendt historie og en bitch, hvis man er hårdt ramt. En power planke er godt for begge dele - dvs. hvor du flexer dine glutes og extender din hofte (ikke noget med et oversvej i ryggen, som mange har for vane at gøre). Goblet squat (stretches) er også godt. Og så husk din dynamiske opvarmning og være tålmodig.

. Hvor du igen holder lænden ret, dvs. ingen flexion og prøver at sætte dig tilbage. Vær dog meget varsom, når du laver den, da du virkelig er i en følsom position. Men det er nok den bedste øvelse til at måle din reelle hoftemobilitet, da det er et liggende squat. Men husk ikke at flexe lænden, da hele pointen i øvelsen ryger.




Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 6 gæster