Vejrtrækningsproblemer, hævede røde øjne, drænet for energi hele tiden!
Mit problem er, tager jeg antihistamin som feks Benadryl, Vialerg, Alnok og hvad de nu hedder alle dem man har prøvet, så bliver jeg simpelhen så sløv i hovedet for ikke mindst i musklerne, resten af dagen!
Det er sådan helt galt, kan næsten ikke gennemføre en workout og jeg må sænke vægten for at komme igennem.
Det dræber mig fuldstændig, også uden medicin! Der kan jeg slet ikke få luft nok, til ordenlig træning

Jeg føler mig virkelig på skideren, og vil meget gerne høre hvis der er andre der sidder med problemet derude, evt, har i fundet en metode at slippe omkring "bivirkningerne" i forhold til træning og høfeber?
Jeg faldt enda lige over denne artikel hvor nogle studier peger på at antihistamin direkte kan have en negativ inflydelse på recovery og gains
https://www.medicaldaily.com/post-workout-muscle-recovery-antihistamines-381965








Ift. antihistaminbehandling, så skal man som nævnt tage den forebyggende og gerne nogle uger før, pollensæsonen starter... De nyeste antihistaminer burde ikke virke så sløvende, men det er jo individuelt, hvordan man oplever effekten