Andersbr skrev:SimonJ skrev:Andersbr skrev:Som nævnt tidligere kommet det jo an på mange ting. Blandt andet hvor fisken er fra, hvilken fisk osv osv..
http://www.alun.dk/helse-Tungmetaller.asp
der står en masse om det, og blandt andet også hvordan man reagere ved ophobet tungmetaller og en akut allergisk reaktion for tungmetaller.
Desuden står der også at en tungmetalforgiftning godt kan behandles.
Er Alun ikke en ret dårlig kilde? Mener i hvertfald at der er blevet diskuteret, at det er det rene sludder han lirer af, i hans artikel om aspartam. (http://www.alun.dk/sund-Aspartam-din-cola-light-livet-af-dig.asp)
Det aner jeg intet om, faldt bare over kilden.
Jo, Alun skriver ofte en masse udokumenteret vrøvl og nægter at kommenterer på kritik til hans artikler! Han er i hvert fald ikke en særlig velset kilde, så jeg har valgt at overse henvisningen til hans artikel, for ikke at blive forvirret eller fyldt med vrøvl
Den akutte allergiske reaktion er sandsynligvis ikke noget vi bør bekymre os om, da topicstarter er vant til at spise tun, og jeg går stærkt udfra at han ikke indtager så store mængder at det ligefrem kan fremkalde akut sygdom






