TheNextArnold skrev:Poliquin skrev:Optimisten skrev:Poliquin skrev:Bodypumper skrev:Det med morgencardio har jeg kun fra en bog, men ellers det generelle har stået i de andre. Men det kan godt være det er 80'er myter, men det er altså det de underviser på højniveau i gymnasiet

Og? Mange gymnasie bøger er desværre os forældet.
Og iøvrigt generelt ikke så fandens højt niveau.
Enig

jamen man kan jo ike rigitg få det på højere niveau i den alder?

Det er korrekt, og niveauet er sådan set også fint som basis viden. Hvis man ønsker at vide mere kan man jo tage på universitetet efterfølgende.
Gymnasiet skal jo bare give en bred basis viden om mange forskellige ting. At de så prøver at gøre det anerledes i den nye reform hvor undervisningen bliver mere retningsspecifik, er imo at skyde sig selv i foden, da niveauet ikke stiger i samme takt - bøgerne er stadig de samme mange steder.
Edit: Og nu er vi vidst langt uden over topic, så vi bør vel bare stoppe det her
