Well, meningen er at du tager mere muskel end fedt på under bulk, og taber mere fedt end muskel under cut. og dermed skulle din fedtmasse - muskelmasse ratio gerne være ændret til det bedre. Hvis du ikke ser nogen ændring på 2 år, så gør du noget forkert ja. Det kan være din træning ikke er intens nok, voluminøs nok, frekvent nok eller lignende. Det kan være din kost ikke hænger sammen ordentligt mht. proterin, fedt, kulhydrat, eller du bare ikke får nok. Og siden du ikke ser fremgang har du tydeligvis et problem et sted.
Det nytter ikke at afskære fedt og kulhydrater fuldstændig, og det kan du praktisk taget heller ikke. Sundt fedt fra fisk, nødder, nogle olier, frø o.lign. er godt, og hjælper faktisk på din muskelopbygning. Kulhydrat er kroppens foretrukne energikilde, og spiller også en vigtig rolle i din muskelopbygning, både gennem energi til træningen men også restitutionen efter. Du bør få 1,5-2g protein pr kg kropsvægt om dagen, og ca. 20% af dit samlede kcal indtag bør komme fra fedt, flerumættede fedtsyrer primært.
Cut og bulk er en tommelfingerregel maks 500 kcal over- eller underskud. Alt over eller under er mindre gavnligt i form af for meget tab af muskelmasse eller for stort gain af fedt. du kan sagtens gøre det mindre med 2-300 kcal om dagen, hvorved du under et bulk vil kunne undgå en del fedt og pakke primært muskelmasse på.
Du skal tænke på, at de fleste bodybuildere du ser til fx Mr. Olympia o.a. er på hormoner og andre hjælpemidler, som gør at de for det første får en del mere muskelmasse på, men også kan tabe sig hurtigere og bedre end almindeligvis. Derfor kan de også tillade sig at tage et seriøst bulk, hvor du ofte ser dem i off-season som store, fedtede mennesker. Dertil kommer, at de fleste der når så langt, er genetisk overlegne mht. bodybuilding, og det derfor ligger mere i deres natur at kunne blive store/stærke/cuttede.
Du kan altså ikke sammenligne dig selv og din situation direkte med professionelle bodybuildere.