Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1295
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1292

Følg bodybuilding.dk på

Høj fedtprocent

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Hej alle!
Jeg er 17 år, 180cm høj, med en fedtprocent på 17.

Jeg sidder i det problem, at jeg ikke ved om jeg enten skal i kalorieoverskud eller underskud.
Eftersom jeg har det høje fedtprocent, er jeg usikker på om jeg skal bulke, eller cutte da der egentlig ikke er rigeligt muskelmasse at "cutte på"
Jeg har før gået fra 86kg, hvor jeg havde en fedtprocent på 23, ned til 72kg, her før sommerferien. Da, så jeg meget smal og tynd ud med nærmest ingen markeringer. Nu er jeg så op på de 78kg med 17%. Er steget markant i hvor meget jeg kan løfte. Men min krop viser ingen tegn på det, bortset fra armene, som er dejlig godt pumpet. Stadig ser jeg mig som "tyndfed" og savner noget fylde.
Det er sådan at jeg har fedt steder og andre steder ikke. Har det såkaldte "belly fat" og sådan rundt om livet. Mine lår og baller har en god størrelse. Men især maven og bryst er jeg meget utilfreds med. Vennerne bliver tit overrasket, hvor slatten min krop egentlig er, for sådan ser det ikke ud, når jeg enten har en trøje eller tshirt på for så ser jeg meget fast og markeret ud.

Så gutter! Nu vil jeg for alvor igang med at få bygget mig selv. Men spørgsmålet er hvordan?
Jeg tænker selv at jeg vil få mig på et 300kcal overskud, ved at spise sundt - og få trænet! :D Men hva tænker i?
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 25. jan 2014, 19:06
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Du må jo smide et billede, før folk kan vurdere noget som helst. Hvordan har du fået målt din fedtprocent?
Brugeravatar
 
Reputation point: 134
 
Indlæg: 7407
Tilmeldt: 29. mar 2011, 23:18
 
Træner her: FitnessDK Vallensbæk
Fjerritslev Motioncenter
The Gym
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 104.50
- Squat: 132.50
- Dødløft: 167.50
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Jeg bider mærke i du snakker meget om din fedtprocent, det er jo bare et tal det er mere hvordan du har det med dig selv og hvordan du ser dig selv spejlet, Jeg tøt næsten ikke spørge men nu vi snakker om fedtprocent hvordan har du fået målt den ?
og ja et billed ville være på sin plads :)
 
Reputation point: 60
 
Indlæg: 3140
Tilmeldt: 2. jun 2013, 11:01
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 67.50
- Squat: 80.00
- Dødløft: 110.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Som du selv er inde på er der umiddelbart ingen grund til at skrælle, da du i sommers så at der ikke var så meget at skrælle ind til. Et ~300kcal overskud lyder derfor ikke dumt. Hold ved det, indtil at du ikke længere kan holde dig selv ud rent fedtprocentmæssigt. Kombinér dit kalorieoverskud med et træningsregime der har en form for progression. Så skal du nok rykke dig i den rigtige retning.
In the gym
One thing counts
On the bar
Large amounts
Brugeravatar
 
Reputation point: 303
 
Indlæg: 2608
Tilmeldt: 13. sep 2010, 18:02
Geografisk sted: Genitalien
 
Træner her: Performance Gym
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 170.00
- Dødløft: 220.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 18 gæster



cron