andreas7074 skrev:Pind skrev:mariaa skrev:Hej
Jeg har læst rigtig meget herinde, men er stadig lidt i tvivl mht. brysttræning. Er der overkill for kvinder at køre flad bænk og skrå bænk under samme træningspas? Grunden til min undren er, at mænd og kvinder jo er bygget forskelligt, selvom jeg hele tiden læser mantraet: "Kvinder skal træne på ligefod med mænd" (eller noget i den dur?

).
Jeg kører B2B og jeg har rigtig svært ved at holde til både flad- og skrå bænk. Er jeg bare en wuss og skal tage mig sammen?
Hvordan mener du at mænd og kvinders bevægeapparat er bygget anderledes?
Jeg ser hvor du vil hen ad, men mantraet fejler dog alligevel på 1 meget væsentligt punkt; begge køn har ikke samme mål.
Mål?
.. en kvindelig bodybuilders mål er at blive så stor hakket som muligt, akkurat det samme som hendes mandlige kollega. En kvindelig styrkeløfter ønsker at kunne bænk, squatte og dødløfte så mange kilo som muligt, akkurat ligesom en mandlig styrkeløfter.
Forskellige personer har forskellige mål med deres træning, deres køn har vitterligt intet med disse mål at gøre.
.. eat, drink, fornicate, defecate, dream, dance, die.