Kan du specifiere hvad du er ude efter?
Edit:
Fandt lige noget overfladisk noget om gendoping jeg skrev engang for lang tid siden - så det er mugligvis ikke up-to-date længere
Doping er kommet for at blive og vil gennemgå en udvikling i takt med medicinal industriens udvikling og kendskabet til den menneskelig krop stiger. De sidste par år har farmaceutiske virksomheder arbejde på at udvikle en metode kaldt genterapi, som er særdeles effektiv til helbredelse af sygdomme, dog er metoden langt fra færdig udviklet, men testforsøg på dyr har givet fantastiske og lovende resultater. Genterapi fungerer ved, at nogle forsker isolerer et gen med en ønsket egenskab. Dette eller disse gener indsættes i patienten og vil ændre produktion og funktion af det specifikke område, som genet koder for. Så hvis man pga. af en sygdom har en nedsat produktion af et livsnødvendig stof, kan man indsætte et funktionelt gen i stedet for det defekte derved normalisere produktionen.
Under et forsøg med genterapi på mus med dværgvækst, lykkedes det at indsætte et gen for væksthormon. Dette øger mængden af GH i blodet resulterede i, at musen efter en måned var vokset til dobbelt størrelse!!
Forsker har også fundet ud af at kroppen besidder et endogen hæmmer af muskelvækst (myostatin). Myostatin hæmmer dannelsen af muskelstamceller under forsterstadiet og kontroller, begrænser muskelvækst senere i livet. En hæmning af myostatin vil medføre en større muskelvækst end normalt og hvis gennet blokeres under fosterstadiet vil individet få flere muskelceller. Det er på forsøgsbasis lykkes at blokerer produktion af virksom myostatin hos mus, hvilket resulterede i markant mere muskuløse mus.
Det er ud fra ovenstående ikke svært at se overførligheden fra genterapi til gendoping. Genet, som øger produktionen af GH eller blokere myostatin, indsættes bare i atleten, som ønsker at præstere, i stedet for patienten.
Der er flere fordele ved gendoping frem for ”almindelig” doping. En stor fordel for atleten er, at produktet ikke behøver indtages eller sprøjtes ind hver eller hver anden dag – kroppen producerer nu selv dopingstofferne!! Dette medføre en anden fordel, som overskygger den anden, da dopingstoffet nu bliver produceret ”naturlig” i kroppen og er identisk med det stof kroppen normalt sekreter. Stoffet i personen vil ikke kunne spores ved en dopingtest. Den eneste måde at komme det problem til livs, er ved at fastsætte en tærskelværdi som indikator for doping. Tærskelværdien skal fungere som en grænseværdi, hvis kroppen indeholder en større mængde af et givet stof end den fastsatte værdi, er man dopet. En af bivirkningerne ved gendoping er, at misbrugeren altid vil være dopet, da det indsatte gen hele tiden vil producere det specifikke stof . Men der følger også andre bivirkninger ved gendoping, nemlig de samme som ved almindelig brug af doping, f.eks. androgene bivirkninger, hvis genet koder for testosteron.