Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1194
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1192

Følg bodybuilding.dk på

Træning efter stort vægttab.

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Hey.
Jeg har tabt 60 kg, det tog et år og gik meget nemt. Jeg har nu holdt vægten i 3 år, dvs jeg har øget med 4 kg da jeg ønsker at bygge noget masse på. Jeg træner hjemme, og vil med det samme slå fast at trænings delen er der styr på,og jeg har et homegym der vil få de fleste til falde på røven.
Mit problem er, når jeg forsøger en bulk, synes jeg ikke rigtig der kommer masse på, det hele bliver blot til fedt som sætter sig direkte på maven, der hvor jeg netop var for stor før. Jeg har fået fjernet maveskind, men ikke en fedtsugning, så antallet af gamle sultne fedtceller er stadig til stede. Jeg har prøvet at ændre mit indtag med alt fra 100-500 kal om dagen, men resultatet ender stort set ud i hvergang at jeg efter 6 uger må stoppe da jeg simpelthen kan mærke at fedtlaget på maven bare bliver tykkere og tykkere. Det virker som en kamp jeg ikke kan vinde. Nogen der har et godt råd eller 2?
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 16. okt 2015, 20:31
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Du kan ikke undgå at tage på i fedt. At du så deponerer al dit fedt til maven er bare ærgerligt.

Du skal ikke være fedtforskrækket
“I may look calm, but in my head I’ve killed you 3 times”
 
Reputation point: 80
 
Indlæg: 838
Tilmeldt: 16. feb 2007, 23:46
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 140.00
- Squat: 170.00
- Dødløft: 210.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Du bliver bare nødt til at acceptere at du ikke kommer til at tage muskelmasse på uden der også kommer fedt med.

Forstår dog ikke rigtigt hvorfor fedtet bekymre dig, da du jo allerede har tabt 60kg på 1 år og siger du havde let ved det. Det er jo ikke sådan at du pludseligt vågner op en morgen, har taget de 60kg på igen natten over og skal have foretaget endnu en operation af maveskindet.

Du kommer ikke til at kunne se nogen rigtig forskel på 6 ugers træning. Muskel tager tid at opbygge.
 
Reputation point: 15
 
Indlæg: 266
Tilmeldt: 7. dec 2014, 09:04
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Syntes heller ikke du kan sige at trænings delen er der styr på efter som du siger det hele bliver til fedt, hvordan skulle folk så kunne hjælpe dig ?

Tror dog heller ikke at det hele bliver til fedt, jeg syntes selv det har været svært efter et stort vægtab at skulle tage på igen, men har nu gjort det at jeg har bulket i 4 måneder med 8 kg og der blev jeg pænt tyk men da jeg så smed 4 kg igen stod jeg med meget bedre resultat, og kunne se de 8 kg havde gjort sit arbejde, nu har jeg så taget 8 kg på igen dog på 5 måneder og har nu tabt næsten 3 kg på 4 uger og kan igen se der er kommet mere masse på, det er ikke det helt vilde men det kan ses, jeg har kørt på et år nu og er hverken swovle eller markeret så det er en meget lang kamp :)
 
Reputation point: 60
 
Indlæg: 3140
Tilmeldt: 2. jun 2013, 11:01
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 67.50
- Squat: 80.00
- Dødløft: 110.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Hvordan ser din kost og træning ud? Det er jo de åbenlyse spørgsmål at stille her, i stedet for at bede TS om at gaine en masse unødvendigt fedt.
Brugeravatar
Chef-moderator
 
Reputation point: 470
 
Indlæg: 22465
Tilmeldt: 2. nov 2009, 15:49
Geografisk sted: Århus
 
Træner her: Crossfit Copenhagen - Spartan Mentality CrossFit
Fitness Studiet Østergrave
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 117.50
- Squat: 155.00
- Dødløft: 210.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Vis galleri (8)
Kostplan: Vis kostplan



lige for at få lidt begrebsafklaring her:


Bulker* du eller forsøger du bare at ligge en smule i overskud?


og; hvor tyk er du nu, hvor gammel er du, hvor høj er du, hvor meget vejer du overall? Du må bidrage med andet end bare "Jeg har styr på det hele men tager fedt på, på maven"
The World will look up and shout; "Save Us" and I'll whisper..."NO..."
Brugeravatar
 
Reputation point: 790
 
Indlæg: 2440
Tilmeldt: 13. dec 2012, 10:13
Geografisk sted: Migrant
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 155.00
- Squat: 222.50
- Dødløft: 255.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 32 gæster