Jeg er i en fase hvor jeg egentligt skulle til at lægge sidste hånd på min overordnede plan for at begynde at styrketræning, men nu er jeg alligevel kommet i tvivl om hvorvidt jeg skal gå den ene vej eller den anden for at komme ud med et pænt resultat i sidste ende. Jeg er 19 år, vejer 67 kg og er ca. 172 høj, jeg har aldrig styrketrænet før og har indtil nu ingen viden haft om dette. Sidste år tabte jeg mig 15 kg, og nu vil jeg godt arbejde på at få en pænere krop. Mine venner siger at jeg skal begynde at bulke som jeg ser ud nu, men det taber jeg ikke det sidste fedt omkring maven ved.
Mit overordnede mål er blot at have en pæn og markeret krop (Større biceps, fremskudt bryst, markeret ryghvirvler og relativ flad mave) Problemet er at jeg efter mit vægttab stadig har lidt fedt siddende omkring maven, og jeg bliver nu i tvivl om hvorvidt jeg skal tage en måned eller to hvor jeg yderligere fokuserer på at tabe mig for at få en helt flad mave, eller om jeg bare skal begynde at bulke som jeg ser ud nu og så cutte på et senere tidspunkt.
Et eller andet sted kan jeg ikke se nogen ide i at begynde at styrketræne og på sig udvikle større muskler rundt omkring på kroppen men stadig ligne en fed ko på maven, for så efterfølgende at skulle bruge lang tid på at cutte. Det vil jo tage længere tid at komme af med det senere hen når jeg skal cutte kontra hvis jeg tog et par uger af nu og løb intensivt hver anden dag samtidig med at jeg passede en sund kost? Eller er jeg helt galt på den?
Hvad siger i? Skal jeg gå direkte igang med at bulke og så cutte senere hen, eller bør jeg få det overstået og få smidt de ekstra kilo før jeg begynder på at styrketræne?
Pt. ser jeg sådan her ud:









