Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1198
Medlemmer: 2
Skjulte: 0
Gæster: 1196

Følg bodybuilding.dk på

Alle folks træning ser way anderledes ud end min!!

Udskriv emne


Træning for større muskler og/eller en mere veltrænet krop

Tilbage til Fitness & bodybuilding





Jeg kører b2b, har kørt næsten 3 måneder nu. Gode gains, og vil fortsætte normalt 2split indtil efter sommerferien hvor jeg begynder noget smolov jr. bænk.

overvejer dog at køre noget nyt 2 split her det sidste stykke tid i sommerferien, men syntes ikke jeg ka finde noget interesant, ala b2b bare nyt, og alle threads jeg søger efter får samme svar "kør b2b" WELL, har kørt det 3 måneder snart.

Anyway, mit reele spørgsmål er, nu glukker jeg jo lidt rundt i de forskellige logs, og syntes fandme jeg ser lange lange sider for hver træningspas de forskellige personer har, det sådan noget fuldstændig sindsygt hvor de har 9-10 sæt med 10-13 reps og sindsygt mange øvelser osv hvor jeg fimser rundt med mine næsten ingen øvelser/sæt i b2b, am i getting fucked here??

enlighten me.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 647
Tilmeldt: 5. mar 2011, 18:22
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



kig i artikler under træningsprogrammer :) ka være der er nogle der er George Turner baseret/inspireret med 10x10
 
Reputation point: 40
 
Indlæg: 2487
Tilmeldt: 13. jun 2010, 19:54
 
Træner her: Mana Gym
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 100.00
- Squat: 100.00
- Dødløft: 125.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Man tilpasser sin træning til sig selv efterhånden som man får mere erfaring. Det kommer helt naturligt. Man starter med et godt basisprogram, hvor man får styr på alle de fundamentale ting. Det er sværere end mange tror, og man skal derfor lade være med at eksperimentere med for andet andet imens.

Når man har styr på de fundamentale ting, begynder man at pille nogle ting ud, der ikke virker for en, og man begynder at prøve andre ting af. Sådan vil der gå mange år, hvor man prøver en masse forskellige ting af. Jeg kan næsten garantere dig for, at alle de store her på siden har prøvet alt fra fullbody til 5-split, 10+ forskellige presseøvelser, 10+ forskellige trækkeøvelser, 10+ forskellige benøvelser, forskellige rep-range osv. osv.
Brugeravatar
Månedens skribent: Maj 2010
 
Reputation point: 573
 
Indlæg: 22937
Tilmeldt: 26. jun 2005, 20:35
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Afhængig af hvor splittet ens træning er, øger man oftest volumen betragteligt.
En fornuftig herre med et 5-split vil naturligvis køre mere bryst på hans bryst-dag, end man vil gøre i et fullbody eller 2-split.
Du bliver bestemt ikke snydt. Back to basics er et klassisk push/pull 2-split, der fungerer rigtig godt :wink:
The only time "success" comes before "work" is in the dictionary.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1748
Tilmeldt: 8. aug 2008, 22:05
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Det er som regelt folk som har trænet mange år, der køre med den intensitet. Jeg fyrer da også flere sæt af nu, end jeg gjorde for et par år tilbage.
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 177
Tilmeldt: 9. maj 2010, 15:43
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 160.00
- Dødløft: 190.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Vis galleri (10)
Kostplan: Vis kostplan



hmm så i vil bare anbefale at blive ved med b2b indtil sommeren er slut hvor jeg vil fyre smolov jr bænk ind over b2b?
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 647
Tilmeldt: 5. mar 2011, 18:22
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Fitness & bodybuilding




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 28 gæster