Er igang med at læse og se videoer om teknik i bænkpres for derefter at kunne overføre det til min egen træning.
Har set alle videoerne med Dave Tate, altså: So you think you can bench..
Forstår nu at den teknik der bliver vist der er teknik til optimal styrketræning i bænkpres og at der findes en teknik som er optimal med hensyn til opbygning af muskelmasse (bodybuilding teknik)
Mit mål er selvfølgelig både større muskelmasse og styrke men vil stadig fokusere mere på førstnævnte i min træning.
Så derefter denne video: http://www.youtube.com/watch?v=p7kUmzfZhgQ omkring forskellen på bodybuilding og powerlift teknik i bænkpres. Jeg er stadig kritisk da jeg ikke har hørt om de to "instruktører" før. I forlængelse af den har de lavet to videoer (hvor man dog kun kan se demoerne på youtube), hvor de demonstrerer forskellene på de to teknikker.
Jeg vil gerne høre om det kan passe jeg skal bruge den såkaldte bodybuilding teknik i min træning eller om jeg skal fokusere på hvad jeg har lært af Dave Tate og arbejde videre med det? Forresten så fortæller de man skal have benene oppe på bænken ved bodybuilding teknikken. Det går imod hvad der bliver fortalt i jeres bænkpres teknik her på siden?
Tak på forhånd






