Miguel99 skrev:Nuntjako mener du da ikke at du selv er farvet af din indgangsvinkel? Selvfølgelig er jeg det, når jeg efter 5 min på the true site, finder så mange ting der skriger til himlen, så gør det sgu ikke bedre.
Nuntjako nu har jeg forholdt mig til noget af det du har bedt mig om, kan du så ikke forklare mig lidt om flight93 (det fly der styrtede ned på en mark efter kamp) Hvor kommer det ind i den store plan?
Jeg vil også gerne høre hvordan du forklarer at ingen har sladret om den store plan, medmindre du mener at det hele er udført af 1 mand.
Hvordan kan du forklare at de beviser som er fremlagt fra efterforskningsside og vurderet af juridiske dommere, anerkender AQ som hovedaktør. Er det også en del af plottet?
Nu er dette emne ikke nyt for mig. Jeg er efterhånden overbevist om at den officielle teori er hullet som en si. Jeg er nået til denne konklusion ved at rigtigt at studere sagen, ikke blot skimte et par sider eller se "loose change" eller "Zeitgeist". Jeg kan kun opfordre dig og andre til at læse David Ray Griffins bog, som jeg skrev til Karl Æg, eller læse andre seriøse og gennemarbejdede publikationer. Derfor er jeg efterhånden blevet "farvet", men det er efter at have med kigget på sagen med kritiske øjne over en meget lang periode, og jeg finder stadig svage argumenter og dumme påstande imod den officielle teori, men der er altså nogle sære konspirationsnørder derude samtidig med at der er nogle veluddannede seriøse skeptikere.
Igen spekulerer du. Hvis dette interessere dig, så kig nu grundigt på sagen istedet for at stille mig nogle spørgsmål. Ikke alle disse spørgsmål kan besvares, naturligvis nok.
Jeg kan dog sige at der er stor mystik omkring flight93. Der mangler nemlig de sidste minutter af cockpit optagelserne, dem vil regeringen ikke udgive. Derudover er der mange vidneforklaringer på fra både civile og militære personer at flyet blev skudt ned.
Mht til folk der sladre, så henviser jeg dig til en ovenstående kommentar jeg skrev om FBI-tolken Cybil Edmonds, der hævder at den officielle teori er en stor løgn, men som er blevet fyret og fået tilhold om at udtale sig.
I forhold til Al Qaida og Bin laden og skyldspørgsmålet, så er de aldrig officielt blev anklaget for terrorangrebet. Faktisk har myndighederne aldrig fremlagt deres beviser for at det var dem. Colin Powell sagde kort efter angrebet de ville komme med en udredning og beviser for at det var Al Qaida, de er dog aldrig kommet. Hvis du kigger på FBIs hjemmeside så er Bin Laden heller ikke eftersøgt for angrebet, men terrorbombningen af ambassaden i Kenya. Regeringens argument for at det er Bin Laden er at han har påtaget sig skylden i en videooptagelse, som blev fundet i Afghanistan kort efter angrebet.
Jeg vil gerne endnu engang pointerer at dette for mig er interessant, men langt fra det vigtigste. Det vigtigste er de mange videnskabelige og fysiske beviser på at den officielle teori halter gevaldigt og at der er brug for en ny uafhængig undersøgelse.






