
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag






klausf skrev:....Jeg har en bekendt dame på 75, som dyrker fitness en time hver dag....
Udgaard skrev:klausf skrev:....Jeg har en bekendt dame på 75, som dyrker fitness en time hver dag....
Det synes jeg lyder ret voldsomt. Kroppen bliver dårligere og dårligere til at regenerere sig selv efterhånden som man bliver ældre. Jeg må indrømme at jeg ikke er i nærheden af at være eksperet på motion til ældre, men synes du burde læse lidt af det Frank Zane skriver. Har han selv måtte sande at han har været nød til at skrue kraftigt ned for hvor ofte han træner ellers kan hans krop ikke nå at restituere.











Jmt skrev:Nu har de fleste damer på 75 heller ikke trænet som professionelle BB'ere...
Jmt skrev:Jeg har været på adskillige ældrehold ifm. mit studie, og det er ikke ligefrem brutale WODs de bliver tæsket igennem. Jeg kan kun anbefale at de holder sig i gang så meget som muligt.
Udgaard skrev:klausf skrev:....Jeg har en bekendt dame på 75, som dyrker fitness en time hver dag....
Det synes jeg lyder ret voldsomt. Kroppen bliver dårligere og dårligere til at regenerere sig selv efterhånden som man bliver ældre. Jeg må indrømme at jeg ikke er i nærheden af at være eksperet på motion til ældre, men synes du burde læse lidt af det Frank Zane skriver. Har han selv måtte sande at han har været nød til at skrue kraftigt ned for hvor ofte han træner ellers kan hans krop ikke nå at restituere.














Udgaard skrev:Jmt skrev:Nu har de fleste damer på 75 heller ikke trænet som professionelle BB'ere...
Min pointe er at Frank Zane har rundet 70 og på trods af det holder han sig en fantastisk fysik. Det vil sige at han i modsætning til du og jeg har erfaring med at træne når man har rundet 70.Jmt skrev:Jeg har været på adskillige ældrehold ifm. mit studie, og det er ikke ligefrem brutale WODs de bliver tæsket igennem. Jeg kan kun anbefale at de holder sig i gang så meget som muligt.
Hvor hård træningen føles afhænger helt af hvilket niveau man er på. Kroppen skal have tid til at restituere ellers nedbryder man den istedet. Da kroppen er længere tid om at restituere når man er ælder synes jeg at hver dag lyder af meget for en på +70.

BiggunzZ666 skrev:Hvis FW var et land, så var det Afghanistan.


Jmt skrev:Jeg gentager: Almindelige damer på 70+ træner ikke på samme måde som Frank Zane på 70+, og har aldrig gjort det. En times "fitness" (tænk på hvad en ældre dame definerer som fitness) er ikke voldsomt, det er sundt.





Ps. du er stærkere end de fleste 40 årige i mit centerBiggunzZ666 skrev:Hvis FW var et land, så var det Afghanistan.


toto_G4M3R skrev:Hvor kan man læse hvad Frank Zane skriver?
Metapod skrev:Udgaard jeg fatter ikke helt din pointe med Frank Zane, hvis man blot kender lidt til hans volumen han kørte med, da han var aktiv, så er det fuldkommen forståelig hans skruede ned for arbejdsbyrden og det skyldes mange andre grunde end faldende restitution, så som præparater og "tidsmæssige" grunde.
Metapod skrev:Desuden hvordan kan du synes det er voldsomt når DU slet ikke kender kvindens form og posthistorik angående motion?
klausf skrev:Hun klager over at det er tungt og hun ikke kommer nogle vegne
med sin førlighed.
Metapod skrev:Desuden jeg giver JMT ret
ErikaMaria skrev:Kigger man på sundhedsstyrelsens anbefalinger til (sunde) ældre +65 år (aktivitetshåndbogen, 2011, s. 53) lyder de på følgende:
Mindst 30 min daglig fysisk aktivitet af moderat intensitet (intensiteten skal være over korte ADL aktiviteter) - hvis de 30 min deles op, skal de være af mindst 10 min varighed.
klausf skrev:Hun klager over at det er tungt og hun ikke kommer nogle vegne
med sin førlighed.











klausf skrev:Jeg startede selv da jeg blev 60 med håndvægte på 6 kg
fordi muskelmassen var taget til Langt-Bort-Istan,
på et projekt jeg kaldte baller af stål.
Nu 5 år senere er håndvægtene på 22 kg og benpres på 140 kg.
Og jeg er glad. En sixpack har fået en ny betydning.
Den er der, ikke skarp som de unge - men den er der :-)



Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 6 gæster