
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69544 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag




Sha skrev:Jeg er ved at planlægge et 2 måneders cut-forløb. Jeg ved ikke om det er langt nok, til at jeg kan nå mit hovedmål, som er at blive klar til at bulke. Men jeg synes det virker som en god tilpas tidsramme for nogle målsætninger. For mig, så er jeg klar til bulk når min fedtprocent er under 12 (målt med tang).
Jeg vejer nu 98 kg, måler 177cm i længden og jeg har ikke været fysisk aktiv i ca 2 år. Jeg kan sætte nogle billeder ind i morgen, for evt at høre, om det er realistisk at sigte efter 12% bf på to måneder.
Hvilke mål kan jeg ellers sætte for at blive mere motiveret? Jeg er ikke god til at gøre det specifikt. Så hvordan gør jeg det?

toto_G4M3R skrev:Du når nok ikke ned på en fedtprocent på 12, når du ikke har været fysisk aktiv i 2 år og dermed ikke har nogen nævneværdig muskelmasse. Et 4 måneders cut, hvor du smider 20 kg vil nok være mere passende, selv om du nok stadig ikke har en fedtprocent på 12 til den tid







Legend skrev:toto_G4M3R skrev:Du når nok ikke ned på en fedtprocent på 12, når du ikke har været fysisk aktiv i 2 år og dermed ikke har nogen nævneværdig muskelmasse. Et 4 måneders cut, hvor du smider 20 kg vil nok være mere passende, selv om du nok stadig ikke har en fedtprocent på 12 til den tid
20kg på 4 mdr? Er du rablende vanvittig?

Almond skrev:Legend skrev:toto_G4M3R skrev:Du når nok ikke ned på en fedtprocent på 12, når du ikke har været fysisk aktiv i 2 år og dermed ikke har nogen nævneværdig muskelmasse. Et 4 måneders cut, hvor du smider 20 kg vil nok være mere passende, selv om du nok stadig ikke har en fedtprocent på 12 til den tid
20kg på 4 mdr? Er du rablende vanvittig?
Dvs. ~17 uger, hvilket giver et ugenligt vægttab på ~1,17kg. Det skulle da ikke være umuligt med væsketab medregnet?







Legend skrev:Almond skrev:Legend skrev:toto_G4M3R skrev:Du når nok ikke ned på en fedtprocent på 12, når du ikke har været fysisk aktiv i 2 år og dermed ikke har nogen nævneværdig muskelmasse. Et 4 måneders cut, hvor du smider 20 kg vil nok være mere passende, selv om du nok stadig ikke har en fedtprocent på 12 til den tid
20kg på 4 mdr? Er du rablende vanvittig?
Dvs. ~17 uger, hvilket giver et ugenligt vægttab på ~1,17kg. Det skulle da ikke være umuligt med væsketab medregnet?
Jo. Det er fuldstændig godnat.
Et diætforløb der strækker sig over mere end ~8 uger er sjældent en god ide. Folk har brug for "deload" fysisk såvel som mentalt.
Selv hvis man kunne holde til det lange forløb er 20kg over 4 måneder temmelig ambitiøst. Det vil desuden gøre det problematisk at træne og fungere i hverdagen med så voldsomt et kcal-underskud. -1100kcal om dagen er D glade vanvid.




Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 10 gæster