Bruger login







Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!

Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!

Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!

Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!


Statistik

Vi har 69648 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync

Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner

0 nye indlæg i dag


Online
I alt: 1467
Medlemmer: 3
Skjulte: 0
Gæster: 1464

Følg bodybuilding.dk på

Hvor dårligt er det ??

Udskriv emne


Kosten og dens betydning for optimale resultater

Tilbage til Kost & kosttilskud





Jeg har meget svært med at lade vær med at spise fastfood. Men det jeg gør er at spise det så jeg rammer de der 2500 kalorier ... Så træner jeg så jeg forbrænder ca 1000 .. Så jeg når de der 1500 kalorier om dagen .. Det skal lige siges jeg er igang med et Cut !! Går det i længden og er det okay at få sine kalorier igennem sådan noget mad ??
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 207
Tilmeldt: 14. dec 2011, 21:06
 
Træner her: SPH GYM
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



At indtage en masse fedt, salt og kulhydrater under cut er ikke vejen frem, så nej - den holde nok ikke i længden hvis fedt% skal ned
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 76
Tilmeldt: 10. mar 2012, 10:03
Geografisk sted: Gistrup
 
Træner her: LKB Gistrup
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 60.00
- Squat: 120.00
- Dødløft: 70.00
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Ja, selvfølgelig. Det er mad af høj kvalitet. Spis du bare lige så meget som du vil og forvent optimale resultater.
Brugeravatar
 
Reputation point: 65
 
Indlæg: 1735
Tilmeldt: 14. okt 2011, 12:10
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 180.00
- Squat: 230.00
- Dødløft: 267.50
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



du skal bare tage en kold tyrker hvad angår fastfood, have selv det samme problem med sodavand og chips men tog mig sammen og undgik det hver gang jeg handlede ind og idag kan jeg gå forbi det unden der røre mig, du skal bare have viljen


viljen driver værket lysten gør forskellen.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 245
Tilmeldt: 10. maj 2009, 00:51
Geografisk sted: kalundborg
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 92.00
- Squat: 140.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Jeg ville undgå det, men prøv og æd til du ikke kan mere og synes det et ulækkert.
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 140
Tilmeldt: 10. jun 2012, 13:48
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Fobian skrev:Jeg har meget svært med at lade vær med at spise fastfood. Men det jeg gør er at spise det så jeg rammer de der 2500 kalorier ... Så træner jeg så jeg forbrænder ca 1000 .. Så jeg når de der 1500 kalorier om dagen .. Det skal lige siges jeg er igang med et Cut !! Går det i længden og er det okay at få sine kalorier igennem sådan noget mad ??


Mange ting galt her! For det første, nej, fastfood er langt fra optimalt, det indeholder alt for meget fedt, for lidt protein, for mange kulhydrater, for slet ikke at tale om manglen på mikronutrienter.
Så stop junkfooden. Det handler om at vende sit syn på usundt mad. Begynd at "belønne" dig selv hver gang du spiser sund mad. Tænk på at du er meget sundere end den almene dansker, har en bedre krop, og kommer til at leve længere end gennemsnittet.
Så mister man helt lysten til junkfood.

For det andet: Hvordan forbrænder du 1000 kcal i centeret?? :shock: og du skal da have langt mere end 2500 kcal hvis du laver så meget motion, at du forbrænder 1000 kcal.. er du en pige eller en dreng??

EDIT: når du skriver fastfood, er det så Mcdonalds 3 gange om dagen eller??
"The only way to make your dreams come true, is to wake up"
Brugeravatar
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 1432
Tilmeldt: 29. maj 2011, 17:48
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Fast food kæderne er begyndt at gå mere op i kvaliteten af deres kød, så selvom det langt fra er samme kvalitet som man selv kunne kokkere, så er det ikke nær så slemt som man tror. Det er derimod kulhydraterne man skal passe på; pommes frites er af samme kvalitet som chips - behandl dem på samme måde.

Hvis du absolut skal have fast-food, så eksperimenter med kun at spise kødet. På McDonalds kan man f.eks. købe en røvfuld cheeseburgere, og så noget ost ved siden af. Stadig mange kalorier, men langt højere kvalitet/mætter mere, end hvis du skulle spise dig mæt i hele burgere og pommes frites!
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 20
Tilmeldt: 22. jun 2012, 11:08
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Jeg forsøger altid at sørge for jeg ikke handler ind på tom mave eller med lavt blodsukker, så har jeg meget nemmere ved at udgår der ryger for meget dårligt i kurven eller fastfood dimser
- Cheat on your girlfriend, Not your workout! -
 
Reputation point: 0
 
Indlæg: 87
Tilmeldt: 14. jun 2012, 18:06
 
Styrkeliste
- Bænkpres: 130.00
- Squat: 110.00
- Dødløft: 120.00
 
Logbog: Ingen logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Ingen kostplan



Rckejser skrev:Jeg forsøger altid at sørge for jeg ikke handler ind på tom mave eller med lavt blodsukker, så har jeg meget nemmere ved at udgår der ryger for meget dårligt i kurven eller fastfood dimser


Hvilket der også er lavet undersøgelse på. Hvis du har lyst til søde sager og er sulten og du så handler ind samtidig, så er du mere tilbøjelig til at købe slik og guf.
Det er ikke for sjov at de fleste supermarkeder har placeret deres slikafdelinger lige ved kassen, hvor man står i kø og rigtig kan få lyst til at købe det.
Keep moving forward!
Brugeravatar
 
Reputation point: 5
 
Indlæg: 289
Tilmeldt: 4. sep 2011, 19:12
Geografisk sted: København
 
Logbog: Vis logbog
Galleri: Intet galleri
Kostplan: Vis kostplan



Tilbage til Kost & kosttilskud




Brugere online

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 28 gæster



cron