The Little Kid skrev:StefanM skrev:The Little Kid skrev:StefanM skrev:Jeg ville nu heller ikke begynde på AHT med kun et halvt års erfaring. Der er så enorm meget fremgang ved bare at træne , at det er synd at lade være - og det er altså ikke svært at sammensætte et dagsformsbaseret fullbody eller 2-split kun med multiledsøvelser.
Hvad er det der AHT overhovedet? Kan kun finde noget om Advanced Helical Taper, Animal Health Trust og AHT Cooling Systems

http://www.kortlink.dk/77rt 
Ah, vidste ikke at A'et stod for alternativ
Ser ellers ganske spændende ud det AHT der. Bare ærgerligt du mener det er for tidligt

Du kan sikkert godt slippe afsted med at køre det, hvis du har lyst. Der er bare mange faktorer der gør, at det ikke nødvendigvis lige vil være det bedste. Blandt andet kræver det et større fokus og bedre teknik, så når det ikke er noget argument for at det skulle være mere produktivt end så meget andet, hvorfor så køre det?
Jeg er personligt slet ikke tilhænger af, at "nybegyndere" kører så få reps, da der er masser af styrke og hypertrofi at hente i højere reps, hvis man i stedet giver sig fuldt ud og ellers har en fornuftig tilgang til kost, træning, hvile etc.