
Tilbudsguide, uge 45, 2019
And og æg!
Tilbudsguide, uge 44, 2019
Svinemørbrad og mandler!
Tilbudsguide, uge 43, 2019
Havregryn og oksefilet!
Tilbudsguide, uge 42, 2019
Olivenolie, granatæble og mango!
Vi har 69648 registrerede brugere. Nyeste registrede medlem er JosephSoync
Vores medlemmer har i alt skrevet 2050006 indlæg i 100495 emner
0 nye indlæg i dag


Bjørnson skrev:Så er du, meget simpelt, ikke i kcal underskud..






asdda skrev:Er det underordnet hvad jeg spiser? Altså mener selvfølgelig ikke snickers og alt muligt andet crap, men tænker på grøntsager. Flere grøntsager er vel bare = hurtigere vægttab?
mati96 skrev:det kunne være at dit væskeindtag er steget under cut og du dermed har mere væske i kroppen som vejer.

asdda skrev:Nogle dage får jeg ikke mere end 1800 selvom jeg ved cut skal have 2800..








Pind skrev:asdda skrev:Nogle dage får jeg ikke mere end 1800 selvom jeg ved cut skal have 2800..
Hvor tit sker det?

David-T skrev:Jeg tog lige et kig på din kostplan asdda.
Vurderet ud fra din fordeling af makronæringsstoffer, (protein, kulhydrat & fedt) kunne jeg forestille mig at du producerer alt for meget insulin.
Insulin er et hormon der bliver udskilt af din bugspytkirtel, hvis opgave er at fjerne blodsukker fra dit blod, og hvis din krop ikke har mulighed for at forbrænde dette blodsukker som energi (i form af glykogen), vil det blive lagret som fedt, hvilket sker hvis man propper sig med flere kulhydrater end man kan nå at forbrænde (for en detaljeret forklaring om biokemien se dette foredrag af Dr. McGuff http://www.youtube.com/watch?v=2PdJFbjWHEU)
Insulin bliver primært drevet af kulhydrater, især hurtigt fordøjelige i form af sukker, frugt, stivelse, pasta, ris, mel / brød (uanset om det er groft eller ej), og det sidste er lige præcis hvad din madplan er proppet med.
Du har i øvrigt stort set intet fedt i din kostplan udover lidt bacon & makrel. Jeg vil anbefale dig at skrue ned for kulhydraterne (udover fra grøntsager) og op for fedtet, i form af avokado, kokos olie / kokos mælk, hele æg, smør (fra græsgående køer) samt uforarbejdede nødder (dvs nødder der ikke smurt ind i vegetabilsk olie)
Fedt fører i modsætning til kulhydrater (og delvist protein) ikke til udskillelse af insulin, dvs. det forsager ikke de rutscheture med dit blodsukker som hurtige kulhydrater gør og udover det mætter det langt mere.
Ovenstående er en meget hurtig forklaring, men hvis du virkelig gerne vil vide hvorfor du ikke taber dig med din nuværende kostplan, så glem et øjeblik alt om kalorietælling / at sulte dig selv med et alt for stort kalorie underskud (som hurtigt kan få dit stofskifte til at gå i stå), og fokuser på at lære lidt om biologi (og en smule biokemi), så bliver det hurtigt nemmere at forstå hvorfor din nuværende kostplan ikke giver potte, og hvorfor jeg vil anbefale dig at reducere dit kulhydrats indtag betydeligt.
Anbefalet litteratur
Why We Get Fat and What to Do About it - Af Gary Taubes
The Four Hour Body - af Tim Ferriss
The Primal Blueprint - af Mark Sisson
Body By Science - af Dr. McGuff
Dokumentarer/foredrag:
Fat Head - af Tom Naughton (sjov og ekstrem informativ film)
Why We Get Fat and What To Do About It - Af Gary Taubes (masser af foredrag på youtube)
Biochemistry of the Paleo Diet and Strength Training http://www.youtube.com/watch?v=2PdJFbjWHEU
Udover det så synes jeg du skulle se dette interview med Mark Sisson (http://www.marksdailyapple.com) af Dr. Andreas Eenfeldt, som en go start.
Handler om de sundhedsmæssige problemer ved at indtage for mange kulhydrater, samt fordelene ved at spise efter de såkaldte "palæo principper" samt LCHF (Low Carb High Fat) og forskellen på glykogen og ketone forbrænding.
Det kan virke som en stor mundfuld, men jeg kan blive så frustreret når jeg tænker over hvor håbløst misinformerede vi er inde for sundhed og ernæringsområdet i Danmark, hvis det her hjælpe bare een person i den rigtige retning ville det være tiden værd.
Du er velkommen til at PM'e mig hvis du har nogle spørgsmål




asdda skrev:Bjørnson skrev:Så er du, meget simpelt, ikke i kcal underskud..
jamen er 100% på at jeg er. Kan det være fordi jeg simpelthen ikke spiser nok? Nogle dage får jeg ikke mere end 1800 selvom jeg ved cut skal have 2800..

emilhumm skrev:asdda skrev:Bjørnson skrev:Så er du, meget simpelt, ikke i kcal underskud..
jamen er 100% på at jeg er. Kan det være fordi jeg simpelthen ikke spiser nok? Nogle dage får jeg ikke mere end 1800 selvom jeg ved cut skal have 2800..
2800 i cut??

SabineR skrev:emilhumm skrev:asdda skrev:Bjørnson skrev:Så er du, meget simpelt, ikke i kcal underskud..
jamen er 100% på at jeg er. Kan det være fordi jeg simpelthen ikke spiser nok? Nogle dage får jeg ikke mere end 1800 selvom jeg ved cut skal have 2800..
2800 i cut??
Ja, 2800 kcal i cut lyder faktisk meget, som emilhumm siger. Jeg selv skal indtage 1800 i cut, og saa har jeg et kcal underskud paa 5-600 :-)






emilhumm skrev:asdda skrev:Bjørnson skrev:Så er du, meget simpelt, ikke i kcal underskud..
jamen er 100% på at jeg er. Kan det være fordi jeg simpelthen ikke spiser nok? Nogle dage får jeg ikke mere end 1800 selvom jeg ved cut skal have 2800..
2800 i cut??

Brugere der læser dette forum: Ingen tilmeldte brugere og 42 gæster