Testsubject V skrev:sWolegren skrev:It is a principle stating that among competing hypotheses, the one which makes the fewest assumptions should be selected.
Hvilket netop er Ewhites problem. I moderne tider er kønsrollerne og personligheder så individualiserede, at man kan forestille sig at præferencer for disse i et forhold også er sådan.
Det tolker jeg helt omvendt, EWhite gør sig ikke ret mange antagelser, tværtimod forholder han sig til historie og empiri, hvilket ikke er at antage. Hans analyse er meget simpel, giver god mening teoretisk og harmonerer enormt godt med empirien. Jeg skulle lige til at spørge, om din teori også gør dette, men så slog det mig, at der egentlig ikke er fremlagt et alternativ, blot postuleret at "alle er forskellige" og/eller at "det er for kompliceret", hvilket næppe kan kategoriseres som en egentlig teori.






. Hvad er det for en empiri, du taler om?

Og det er jo IKKE det, kvinder vil have. Oftest ville det imo klæde begge køn med lidt mere realistiske forventninger til modparten/vurdering af egen kapital, men det er jo en anden historie.


